Louis de Buade de Frontenac

Louis de Buade de Frontenac
Ilustracja
Popiersie Frontenaca w Valiants Memorial w Ottawie
Data i miejsce urodzenia 22 maja 1622
Saint-Germain-en-Laye
Data i miejsce śmierci 28 listopada 1698
Quebec
Gubernator generalny Nowej Francji
Okres od 1672
do 1682
Gubernator generalny Nowej Francji
Okres od 1689
do 1698
Poprzednik Jacques-René de Brisay
Następca Louis-Hector de Callière
podpis

Louis de Buade de Frontenac (ur. 22 maja 1622 w Saint-Germain-en-Laye, zm. 28 listopada 1698 w Quebecu) – gubernator Nowej Francji. Frontenac rozpoczął swą karierę w służbie wojskowej we Włoszech i Niemczech. Zdobył sławę jako dobry dowódca i administrator. W 1672 został mianowany gubernatorem generalnym Nowej Francji. Jego energia i samodzielność, a przy tym bezkompromisowość w stosunkach z kościołem, przysporzyły mu wielkiej popularności wśród kolonistów, lecz na dworze królewskim wzbudziły podejrzenie, że zamierza z Nowej Francji utworzyć swoje własne królestwo. Z tego też powodu w 1682 został odwołany z urzędu. Powrócił na niego po siedmiu latach i pozostał na stanowisku do swej śmierci w 1698.

Frontenac włożył wiele wysiłków w poszerzenie granic kolonii. W związku z tym sponsorował wiele wypraw odkrywczych. Do najsłynniejszych należały wyprawy Louisa Jollieta, Jacques’a Marquette i Roberta de La Salle. Za czasów jego urzędowania zasięg wpływów francuskich przekroczył granicę Wielkich Jezior – utworzona została kolonia w dolinie rzeki Ohio – późniejsza Luizjana. Za jego czasów cała kolonia została silnie ufortyfikowana. Ekspansja francuska była jedną z przyczyn wojny króla Wilhelma, pomiędzy brytyjskimi i francuskimi koloniami w Ameryce Północnej. Frontenac osobiście dowodził wojskami. W wyniku walk udało się odeprzeć flotę Williama Phipsa spod Quebecu, a następnie przejść do kontrofensywy. Wypady francuskie dotarły aż do Bostonu i New Jersey.

Na cześć gubernatora nazwano Château Frontenac – luksusowy hotel w mieście Québec.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]


© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.