Louis B. Mayer

Louis B. Mayer
Ilustracja
Prawdziwe imię i nazwisko Eliezer Meir
Data i miejsce urodzenia 4 lipca 1882
Mińsk
Data i miejsce śmierci 29 października 1957
Los Angeles
Zawód przedsiębiorca, dystrybutor i producent filmowy
Lata aktywności 1907–1957

Louis Burt Mayer, właściwie Eliezer Meir (ur. 4 lipca[1] 1882 w Mińsku, zm. 29 października 1957 w Los Angeles) – amerykański przedsiębiorca, dystrybutor i producent filmowy, współzałożyciel i do 1951 r. wiceprezes do spraw produkcji wytwórni filmowej Metro-Goldwyn-Mayer. Właściciel jednej z najlepszych stadnin koni w USA.

Urodził się w rodzinie żydowskiej. Z Rosji emigrował do Kanady wraz z rodzicami, jeszcze jako dziecko. W Ameryce ukończył szkołę podstawową, a następnie, podobnie jak ojciec, pracował jako zamiatacz plaż, handlarz starzyzną i złomem. W 1907 r. zakupił kino, a w 1915 r. był już właścicielem sieci kin Louis B. Mayer Pictures.

W 1924 r. wraz z Samuelem Goldwynem i Marcusem Loewem założył Metro-Goldwyn-Mayer, a w 1927 r. należał do grona założycieli Amerykańskiej Akademii Filmowej przyznającej Oscary. W latach 30. i 40. XX wieku uchodził za jednego z najlepiej zarabiających Amerykanów. Z MGM został zwolniony przez zarząd po konflikcie z Dorem Scharym.

W filmie biograficznym Trumbo z 2015 w rolę Mayera wcielił się Richard Portnow[2]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Prawdopodobna data urodzenia - prawdziwą datę urodzenia zapomniał (źródło : „Filmowa ziemia obiecana” - film dokumentalny Kanada 1998 r.)
  2. Trumbo w bazie IMDb (ang.)© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.