Livanjski sir

Livanjski sir
Livno
ser
Ilustracja
Data i miejsce powstania 1886
Kondominium Bośni i Hercegowiny
Składniki

mleko krowie/owcze

Livanjski sir – gatunek sera pochodzący z południowo-zachodniej Bośni, zwłaszcza z okolic miasta Livno, skąd jego produkcja rozprzestrzeniła się na obszar okolic Glamoča i Tomislavgradu[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Produkcję rozpoczęto w okresie panowania austro-węgierskiego w 1886, kiedy to zdano sobie sprawę ze sprzyjających w rejonie Livna warunków dla produkcji serowarskiej. Utworzono wtedy Krajową Stację Rolniczą, w skład której wchodziła m.in. serowarnia. Rozpoczął się proces zorganizowanego podejścia do hodowli zwierząt i produkcji sera. Władze państwowe zorganizowały przyjazd kilku mistrzów serowarstwa, przede wszystkim Francuza Cypriana Jailleta, który przebywał w Bośni najdłużej i spędził około 25 lat w Livnie. Podniósł on poziom produkcji lokalnych serów, opierając się na szwajcarskiej i francuskiej tradycji serowarskiej[2]. Przepis na produkcję tego gatunku sera szybko rozprzestrzenił się na okoliczne wsie, gdzie podjęto jego domowy wyrób[1].

Ser początkowo był wytwarzany wyłącznie z mleka owczego. Później receptura uległa zmianie i obecnie większość produkcji przemysłowej wykorzystuje wyłącznie mleko krowie. Istnieje jednak kilka lokalnych, rodzinnych przedsiębiorstw, które wykorzystują mieszankę mleka owczego i krowiego[2].

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Ser należy do twardych i zwykle dojrzewa od sześćdziesięciu do osiemdziesięciu dni, a w celu uzyskania jeszcze lepszych efektów nawet dłużej. W zależności od długości leżakowania produkt finalny ma barwę od blado- do ciemnożółtej, a jego konsystencja pozostaje twarda, lecz elastyczna, z równomiernie rozłożonymi, średniej wielkości okami. Ze względu na wyrazisty smak i przyjemny, orzechowy aromat ser najlepiej smakuje jako przystawka, zwykle w połączeniu z wędzonym mięsem i mocnym hercegowińskim winem[2].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Početna, EKO SIR PUĐA d.o.o Livno – Vrhunski sir od planinskog mlijeka [dostęp 2021-01-27] (bośn.).
  2. a b c Livanjski sir | Local Cheese From Livno, www.tasteatlas.com [dostęp 2021-01-27].

© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.