Lindsay Anderson

Lindsay Anderson (ur. 17 kwietnia 1923, zm. 30 sierpnia 1994) – brytyjski reżyser filmowy i teatralny, scenarzysta i producent.

Wobec początkowych niepowodzeń związanych z próbami wprowadzenia w życie nowego modelu kina – Free Cinema (wraz z Karelem Reiszem i Tonym Richardsonem), Anderson zbliżył się do teatru w 1956 roku, i pracował w londyńskim Royal Court Theater[1]. Od pierwszego filmu, stał się jedną z głównych postaci brytyjskiego kina zaangażowanego lat 60. (tzw. młodzi gniewni). Sportowe życie było filmem przełomowym dla brytyjskiej kinematografii, zaś film Jeżeli... (1968) zdobył Złotą Palmę na 22. MFF w Cannes i utorował drogę do sławy odtwórcy głównej roli Malcolmowi McDowellowi oraz - ściągniętemu przez reżysera z Czechosłowacji specjalnie do tego filmu - operatorowi Miroslavovi Ondříčkowi. Jest do dziś filmem kultowym, a w chwili premiery wywołał skandal[2].

W Polsce Anderson wyreżyserował sztukę Johna Osborne'a "Nie do obrony" (1966) w Teatrze Współczesnym w Warszawie[3] i dla WFD 20-minutowy film "Raz, dwa, trzy" (1967) – o zajęciach prof. Ludwika Sempolińskiego ze studentami warszawskiej PWST[4].

Wybrana filmografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Geoff Mayer, Guide to British Cinema, Greenwood Publishing Group, 2003, s. 8.
  2. universalis.fr
  3. www.wspolczesny.pl
  4. www.iluzjon.fn.org.pl

© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.