LibraryThing

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
LibraryThing
Ilustracja
Typ strony Katalog i społeczność
Autor Tim Spalding
Właściciel Tim Spalding (60%)
AbeBooks (40%)
Rejestracja Darmowa z opcją płatnej
Strona internetowa

LibraryThing – internetowy serwis społecznościowy umożliwiający katalogowanie prywatnych bibliotek i komunikację między miłośnikami książek.

Pomysłodawcą strony jest Tim Spalding, który otworzył ją 29 sierpnia 2005. Obecnie korzysta z niej ponad 400 tysięcy użytkowników, a liczba wpisanych książek przekroczyła 26 milionów[1]. Wychodząc od własnego katalogu, użytkownicy mogą odnajdywać się nawzajem, wyszukując podobne do własnych biblioteki, dyskutując o książkach i przekazując informacje o wydarzeniach z nimi związanych.

Strona utrzymuje się z reklam Google AdSense wyświetlanych niezalogowanym użytkownikom, oraz opłat (10 USD za rok) za korzystanie od osób, które wpisują więcej niż 200 książek.

Funkcjonalność[edytuj | edytuj kod]

Podstawową funkcją serwisu jest katalogowanie bibliotek użytkowników, z pomocą źródeł danych bibliograficznych takich jak biblioteki i księgarnie internetowe, które umożliwiają komunikacją poprzez protokół Z39.50. W większości przypadków wystarczy wpisać numer ISBN, tytuł lub autora i zatwierdzić jeden z wyników wyszukiwania. W przypadku gdy wybrana pozycja nie zostanie znaleziona, pozostaje możliwość wpisania ręcznego. Przenosząc się z innego serwisu lub programu katalogującego, LibraryThing oferuje możliwość importowania całej kolekcji.

Książki można dodatkowo opisywać, przypisując im tagi, dodając okładki, pisząc recenzje i oceniając je. Podobnie uzupełniać można informacje o autorach.

Na bazie własnej biblioteki możliwy jest kontakt z innymi zarejestrowanymi użytkownikami, przeglądając listę posiadających te same pozycje. LibraryThing może również przeanalizować bazę wszystkich wpisanych książek i zaproponować zbliżone tematycznie pozycje.

Część serwisu nazwana LibraryThing Lokalne umożliwia wpisywanie księgarni, bibliotek, targów i innych fizycznych miejsc związanych z książkami, w których później można rejestrować wydarzenia, takie jak spotkania z autorami, odczyty, imprezy promocyjne.

Użytkownicy mogą łączyć się w grupy, zależnie od zainteresowań, pochodzenia i dowolnych innych czynników. W ramach grup można prowadzić dyskusje na indywidualnych forach.

Jedna z takich grup, nazwana I See (Dead) Peoples' Books zajmuje się katalogowaniem zbiorów postaci historycznych, które później inni użytkownicy mogą przeglądać i porównywać ze swoimi. Utworzonych zostało dotychczas 17 katalogów[2] takich postaci jak m.in. Ernest Hemingway, Maria Antonina a nawet Tupac Shakur.

Wielojęzyczność[edytuj | edytuj kod]

Z LibraryThing korzystają miłośnicy książek z całego świata. Obok wersji angielskiej serwisu dostępne jest 47[3] tłumaczeń, w tym polskie. Każde tłumaczenie jest dostępne pod osobnym adresem, rozpoczynającym się od kodu kraju, np. pl.librarything.com (polski), de.librarything.com (niemiecki).

LibraryThing łączy się również bibliotekami i księgarniami z całego świata, pobierając z nich informacje bibliograficzne. Z polskich źródeł dostępne są obecnie dwa:

Dodanie kolejnych polskich bibliotek uzależnione jest od nich samych i możliwości skorzystania z serwerów Z39.50. Większość bibliotek posiada takie, jakkolwiek problemy z wydajnością i licencjami uniemożliwiają wykorzystanie ich przez serwisy zewnętrzne.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]


© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.