Liberalni Demokraci (Włochy)

Liberalni Demokraci
Lider Italo Tanoni
Data założenia 18 września 2007
Ideologia polityczna liberalizm, centryzm
Strona internetowa

Liberalni Demokraci (wł. Liberaldemocratici, LD) – włoska partia polityczna o profilu centrowym i liberalnym, założona 18 września 2007.

Nową formację powołał Lamberto Dini (senator Margherity i były premier Włoch) w sprzeciwie wobec planów utworzenia m.in. przez jego ugrupowanie wraz z partiami lewicowymi nowej Partii Demokratycznej[1]. Do LD przystąpiło m.in. 3 senatorów i 1 deputowany, a także działacze frakcji "Odnowa" działającej w ramach Margehrity, a skupiającej osoby związane z poprzednią partią Lamberta Diniego, Odnowieniem Włoskim.

W lutym 2008 partia opuściła wspierającą rząd Romano Prodiego koalicję wyborczą Unia, przechodząc do Domu Wolności Silvia Berlusconiego[2]. W przedterminowych wyborach w tym samym roku trzech jej przedstawicieli zostało posłami nowej Izby Deputowanych, a Lamberto Dini utrzymał mandat senatora. Po wyborach lider LD i jeden z posłów zdecydowali się odejść z partii i zaangażować w działalność Ludu Wolności, zaś pozostali deputowani działać w ramach autonomicznego ugrupowania. Na czele LD stanęła wówczas posłanka Daniela Melchiorre, którą później zastąpił Italo Tanoni.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Dini: «Non entro nel Partito democratico» (wł.). corriere.it, 19 września 2007. [dostęp 2013-01-20].
  2. Elezioni: Dini aderisce al PdL (wł.). la Reppublica.it. [dostęp 2013-01-20].

© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.