Lennox Berkeley

Lennox Randal Francis Berkeley (ur. 12 maja 1903 w Oksfordzie, zm. 26 grudnia 1989 w Charles Hospital w Londynie) – brytyjski kompozytor, jedyny syn kapitana Hastingsa Berkeleya i Aline Harris.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Zainteresowanie muzyką okazywał od najmłodszych lat. Wykształcenie odebrał w Gresham’s School, St. George’s School (podczas nauki w tej szkole, w 1920 r., dał swój pierwszy publiczny koncert na fortepianie) oraz w Merton College w Oksfordzie. W 1926 r. przerwał naukę na uczelni i rok później udał się do Francji razem z Nadią Boulanger. To prawdopodobnie pod jej wpływem Berkeley przeszedł w 1928 r. na katolicyzm. Berkeley podziwiał muzykę Ravela, z którym się zaprzyjaźnił. Podziwiał również Mozarta, Chopina i Strawinskiego.

Wielki wpływ na Berkeleya wywarła osobista i zawodowa znajomość z Benjaminem Brittenem, którego poznał podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej w Barcelonie w 1936 r. Britten był o 10 lat młodszy od Berkeleya, ale muzyka obydwu była uderzająco podobna. Napisali razem m.in. suitę Mont Juic, na podstawie melodii, które usłyszeli w Barcelonie, i przez wiele lat nie wiadomo było który z kompozytorów napisał poszczególne części.

Po wybuchu II wojny światowej rozpoczął pracę w radiu BBC. W 1946 r. został profesorem w Królewskiej Akademii Muzycznej. Był nim do 1968 r. Jego podopiecznymi byli m.in. Richard Rodney Bennett, David Bedford i John Tavener. W 1957 r. został komandorem Orderu Imperium Brytyjskiego. W 1974 r. otrzymał szlachectwo za zasługi dla muzyki z rąk królowej Elżbiety. W latach 1977-1983 przewodniczył Cheltenham Festival. W 1979 r. został prezesem Brytyjskiego Towarzystwa Muzycznego.

Przejście na katolicyzm spowodowało, że w jego twórczości często pojawiały się motywy religijne. Pod koniec życia stał się zwolennikiem serializmu, w związku z czym jego muzyka stała się cięższa i mroczniejsza. W 1985 r. zmuszony został zaprzestać komponowania z powodu postępującej choroby Alzheimera. Pod koniec życia trafił do Charles Hospital w Londynie. Opiekujące się nim pielęgniarki nie znały jego tożsamości, ale domyślały się, że to ktoś ważny, z powodu odwiedzania go przez wysoko postawionych gości. Zmarł w szpitalu w 1989 r.

Rodzina[edytuj | edytuj kod]

W 1946 r. poślubił Elizabeth Fredę Bernstein, córkę Isaaca Bernsteina. Lennox i Elizabeth mieli razem trzech synów:

Prace Lennoxa Berkeleya[edytuj | edytuj kod]

Główne prace[edytuj | edytuj kod]

  • Serenada na skrzypce (Serenade for Strings, 1939 r.)
  • Divertimento (1943 r., z orkiestrą)
  • Cztery poematy o św. Teresie z Avila (Four Poems of St Teresa of Avila, 1947 r.)
  • Trio na róg, skrzypce i pianino (Trio for Horn, Violin and Piano, 1953 r.)
  • Obiad zaręczynowy (Dinner Engagement, 1954 r., opera)
  • Missa Brevis (1960 r., chór i organy)

Pozostałe prace[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]


© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.