Lemaire Channel

Widok z południa na północne wejście do cieśniny z pokładu Hanseatic
Lodowce i skały odbijające się w wodach na południowym krańcu kanału

Lemaire Channelcieśnina w Antarktyce między Kiev Peninsula a kontynentalną częścią Ziemi Grahama i Wyspą Booth. Zwana niekiedy „Kodak Gap”, ze względu na otaczające ją fotogeniczne krajobrazy i występującą tu faunę[1]. Z tego powodu stała się ona jednym z głównych celów komercyjnych ekspedycji na Antarktydę[1]. Okalające ją brzegi mają formę stromych klifów schodzących do wody, po której dryfują góry lodowe[1]. Ma 11 km długości i zaledwie 1,6 km szerokości w najwęższym miejscu.

Odkryta przez niemiecką ekspedycję z 1873–1874 roku, ale nie przepłynięta aż do grudnia 1898 roku, kiedy to przebył ją statek badawczy Belgica, należący do Belgijskiej Wyprawy Antarktycznej[2]. Komendant wyprawy, Adrien de Gerlache, nazwał ją na cześć kapitana Charles’a Lemaire’a (1863–1925), belgijskiego badacza Konga[1][2].

Popularną trasą rejsów czynią go również stosunkowo bezpieczne i spokojne wody, co jest rzadkością na burzliwych, południowych morzach. Najwięcej trudności sprawia fakt, że góry lodowe mogą wypełnić kanał, szczególnie na początku sezonu, zmuszając statki do zawrócenia i opłynięcia Wyspy Booth w celu dotarcia do Wyspy Petermann.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d The Lemaire Channel (ang.). W: Antarctica Guide [on-line]. [dostęp 2017-06-12].
  2. a b Lemaire Channel (ang.). W: SCAR Composite Gazetteer of Antarctica [on-line]. [dostęp 2017-06-12].© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.