Korczew (powiat zduńskowolski)

Ten artykuł dotyczy wsi w powiecie zduńskowolskim. Zobacz też: Korczew.
Korczew
wieś
Ilustracja
Kościół św. Katarzyny w Korczewie
Państwo  Polska
Województwo  łódzkie
Powiat zduńskowolski
Gmina Zduńska Wola
Liczba ludności (2017) 458
Strefa numeracyjna 43
Kod pocztowy 98-220
Tablice rejestracyjne EZD
SIMC 0721739
Położenie na mapie gminy wiejskiej Zduńska Wola
Mapa lokalizacyjna gminy wiejskiej Zduńska Wola
Korczew
Korczew
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Korczew
Korczew
Położenie na mapie województwa łódzkiego
Mapa lokalizacyjna województwa łódzkiego
Korczew
Korczew
Położenie na mapie powiatu zduńskowolskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu zduńskowolskiego
Korczew
Korczew
Ziemia51°38′20″N 18°55′03″E/51,638889 18,917500

Korczewwieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie zduńskowolskim, w gminie Zduńska Wola. Położona na obrzeżach Zduńskiej Woli[1].

Do 1953 roku miejscowość była siedzibą gminy Wojsławice, a w latach 1953–1954 gminy Korczew. W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa sieradzkiego.

Integralne części miejscowości
Identyfikator Nazwa miejscowości Rodzaj miejscowości
0721745 Korczew Poduchowny część miejscowości

Historia[edytuj | edytuj kod]

Korczew (Corczow)[2] wieś dawniej szlachecka, powstała najprawdopodobniej przed XIII wiekiem, choć pierwsza pisana wzmianka o niej pochodzi z 1386. Parafia erygowana w XIII w. W 1767 wyłączono z parafii korczewskiej wsie: Zduńską Wolę, Stęszyce i Opiesin, tworząc nową parafię w Zduńskiej Woli. Przed II wojną światową odkryto tu cmentarzysko z okresu rzymskiego.

Zabytki[edytuj | edytuj kod]

Kościół drewniany pw. św. Katarzyny zbudowany na zgliszczach starego kościoła w 1729 powstał z fundacji ks. Grzegorza Ptaszkowskiego, restaurowany w 1857, rozbudowany w 1930, orientowany, konstrukcji zrębowej, oszalowany. Jednonawowy, z węższym i niższym prezbiterium, zamkniętym wielobocznie. Przy prezbiterium od pn. zakrystia, przy nawie od pd. – kruchta. Dachy dwuspadowe, gontowe. Wieżyczka z sygnaturką. Tabernakulum w głównym ołtarzu z I poł. XVII wieku, rzeźbione, z malowanymi przedstawieniami czterech ewangelistów. Krucyfiks barokowy z XVIII wieku. Pacyfikał barokowy z relikwiami św. Andrzeja Boboli. Na plebanii obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem (datowany na 12 grudnia 1881) Arkadiusza Jasińskiego, zesłanego do Tobolska za udział w powstaniu styczniowym. Wśród paramentów do niedawna na plebanii była także bursa z XVIII/XIX wieku zdobiona metalową pozłacaną nicią, na której jako ozdobę wykorzystano Order Orła Białego z dewizą: "Pro fide, rege et legi". W ostatnich latach, dzięki staraniom miejscowego proboszcza i dotacjom z Unii Europejskiej, kościół przeszedł gruntowny remont.

Na cmentarzu grób 21 żołnierzy niemieckich (występują polskie nazwiska) I wojny światowej poległych w listopadzie 1914 r. w walkach w okolicach Korczewa, będących częścią Operacji Łódzkiej. Żołnierze pochodzili z Dolnego Śląska, głównie z miasta Lubań oraz mogiła 6 N.N. żołnierzy polskich poległych 5–6 września 1939, prawdopodobnie od kul tutejszych Niemców.

Według rejestru zabytków NID[3] na listę zabytków wpisane są obiekty:

  • kościół parafialny pw. św. Katarzyny, drewniany, 1729, 1930, nr rej.: 824 z 28.12.1967

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Przeglądanie TERYT (Krajowego Rejestru Urzędowego Podziału Terytorialnego Kraju). Główny Urząd Statystyczny. [dostęp 2013–09–23].
  2. Korczew w Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego. T. XV, cz. 2: Januszpol – Wola Justowska. Warszawa 1902.
  3. NID: Rejestr zabytków nieruchomych, województwo łódzkie. [dostęp 19 września 2008].

© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.