Konsola gier wideo

Konsola gier wideokomputer o wyspecjalizowanej architekturze przeznaczony głównie do uruchamiania gier[1].

Opis[edytuj | edytuj kod]

Przykład konsoli gier wideo – PlayStation 4

W przeciwieństwie do komputerów osobistych konsole mają ograniczony interfejs użytkownika i dostęp do ustawień administracyjnych. Zazwyczaj nie jest również możliwe unowocześnianie podzespołów[1]. W niektórych konsolach możliwe jest zainstalowanie w pełni funkcjonalnego systemu operacyjnego. Komputer zwykle jest umieszczony w niedużej obudowie wyposażonej w niezbędne złącza (dla gamepadów, telewizora, zasilania i innych).

Dla konsol dostępne są różne urządzenia do sterowania grą, na przykład:

Większość konsol ma wbudowany czytnik pamięci zewnętrznych (CD-ROM, DVD, Blu-ray, kartridż, GD-ROM itp.), na których przechowuje się gry. Starsze konsole miały natomiast od jednej do kilkudziesięciu gier zapisanych na stałe w nieusuwalnej pamięci tylko do odczytu, co było bardzo wygodne, lecz zdecydowanie ograniczało możliwość wyboru gier.

Historia konsoli[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Historia gier komputerowych.

Historię konsol dzieli się na generacje, gdzie każda z nich rozpoczyna się wydaniem nowych urządzeń. Pierwszą konsolą była Magnavox Odyssey, która została zaprojektowana przez Ralpha Baera i wydana w 1972[2]. Podczas drugiej generacji wydano takie konsole jak Fairchild Channel F czy Atari 2600[3].

W 1983 popularność komputerów osobistych doprowadziła do zapaści skutkującej mniejszą liczbą sprzedanych konsol[4].

Wraz z czwartą generacją pojawiły się 16-bitowe konsole Sega Mega Drive i Super Nintendo Entertainment System[5]. W trakcie piątej generacji bardzo popularne stały się gry trójwymiarowe Super Mario 64 na Nintendo 64 i Tomb Raider na Sega Saturn. Początek szóstej generacji datuje się na 1998, kiedy to wydano Dreamcasta, pierwszą konsolę z możliwością grania online[6].

Konsole przenośne[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Przenośna konsola gier wideo.

Specyficzną kategorią tych urządzeń są konsole przenośne (ang. handheld console). Najczęściej mają one niewielkie rozmiary, wyposażone są w wyświetlacz ciekłokrystaliczny, czytnik pamięci zewnętrznych i akumulatory. Dzięki przenośności są one dobrym rozwiązaniem np. podczas podróży, gdy waga i rozmiary konsoli mają istotne znaczenie[1]. Do tej kategorii należą Game Boy, PlayStation Portable, Nintendo 3DS, PlayStation Vita.

System operacyjny[edytuj | edytuj kod]

Konsole mają wbudowany własny, najczęściej niewidoczny dla użytkownika system operacyjny lub nie posiadają go wcale (np. Game Boy), jednak istnieją projekty umożliwiające uruchomienie alternatywnego systemu, np. Linuksa na PlayStation 3, Xbox 360 – niekiedy wbrew woli producentów.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Konsola – handheld. Gry-Online. [dostęp 2015-10-21].
  2. Mark Langshaw: Magnavox Odyssey retrospective: How console gaming was born. Digital Spy, 2014-12-13. [dostęp 2015-10-21].
  3. Bartłomiej Kluska: Dawno temu w grach. s. 25–27.
  4. Bartłomiej Kluska: Dawno temu w grach. s. 30–31.
  5. Howard Wen: Analyze This: Is The Video Game Industry Recession-Proof? (ang.). Gamasutra, 2012. [dostęp 2012-08-10].
  6. Ginacarlo Varanini: Dreamcast's 10th Anniversary: The Rise and Fall of Sega's Last Great System (ang.). GameSpot, 2009-09-10. [dostęp 2012-08-11].

© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.