Kolekta

Kolekta (łac. collecta – składka, zbiór) – modlitwa w liturgii kościołów chrześcijańskich, odmawiana przed pierwszym czytaniem w czasie Mszy świętej/nabożeństwa i zamykająca Obrzędy wstępne.

W Kościele rzymskokatolickim, po skończeniu hymnu (Chwała na wysokości Bogu) lub – w dzień powszedni – aktu pokuty, kapłan ze złożonymi rękami mówi „Módlmy się”. Wszyscy razem z kapłanem modlą się przez pewien czas w milczeniu. Potem kapłan z rozłożonymi rękami odmawia modlitwę (na słowa „Przez naszego Pana...” składa ręce). Po jej ukończeniu lud odpowiada: „Amen”.[1]

Kolektą nazywa się też ofiarę pieniężną, zbieraną podczas mszy/nabożeństwa na określone cele.

Budowa tekstu[edytuj | edytuj kod]

W skład kolekty wchodzą:

  1. Anakleza – wstęp, odniesienie się do Boga
  2. Anamneza – wspomnienie wielkich tajemnic dokonań Boga
  3. Epikleza – prośba skierowana do Boga o potrzebne dary
  4. Konkluzja – skierowanie kolekty do Boga w formie trynitarnej (zazwyczaj skierowana do Boga Ojca, przez pośrednictwo Jezusa Chrystusa, w jedności Ducha Świętego).

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Pascha.org.pl, www.pascha.org.pl [dostęp 2017-11-24] [zarchiwizowane z adresu 2005-02-18] (pol.).© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.