Kościół Matki Boskiej Szkaplerznej w Wołczkowie

Kościół Matki Boskiej Szkaplerznej w Wołczkowie
Distinctive emblem for cultural property.svg A-509 z 1.08.1956[1]
Ilustracja
Państwo  Polska
Miejscowość Wołczkowo
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
parafia Matki Bożej Szkaplerznej w Wołczkowie
Wezwanie Matki Boskiej Szkaplerznej
Położenie na mapie gminy Dobra (Szczecińska)
Mapa lokalizacyjna gminy Dobra (Szczecińska)
Kościół Matki Boskiej Szkaplerznej w Wołczkowie
Kościół Matki Boskiej Szkaplerznej w Wołczkowie
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Kościół Matki Boskiej Szkaplerznej w Wołczkowie
Kościół Matki Boskiej Szkaplerznej w Wołczkowie
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa lokalizacyjna województwa zachodniopomorskiego
Kościół Matki Boskiej Szkaplerznej w Wołczkowie
Kościół Matki Boskiej Szkaplerznej w Wołczkowie
Położenie na mapie powiatu polickiego
Mapa lokalizacyjna powiatu polickiego
Kościół Matki Boskiej Szkaplerznej w Wołczkowie
Kościół Matki Boskiej Szkaplerznej w Wołczkowie
Ziemia53°28′31,8″N 14°26′36,2″E/53,475500 14,443389

Kościół Matki Boskiej Szkaplerznejrzymskokatolicki kościół parafialny, znajdujący się w Wołczkowie w gminie Dobra (Szczecińska), w powiecie polickim (województwo zachodniopomorskie). Obiekt wpisany jest do rejestru zabytków[1].

Kościół zbudowano pod koniec XIII wieku[2]. Usytuowana na planie prostokąta, salowa budowla wzniesiona została z obrobionych granitowych kostek, ułożonych w osiemnaście równych warstw[2]. Nakryta jest dwuspadowym dachem[3]. W elewacji wschodniej znajduje się oryginalny średniowieczny szczyt ozdobiony blendą w formie wielkiego krzyża, z dwoma mniejszymi ostrołukowymi blendami poniżej jego ramion[2][3] oraz trzema oknami strzelinowymi doświetlającymi poddasze[4]. W 1865 roku kościół został przebudowany. Elewacje korpusu przedzielono wówczas wysokimi, ostrołukowymi oknami o profilowanych ościeżach murowanych z cegły, zaś od strony zachodniej dostawiono usytuowaną na rzucie kwadratu ceglaną wieżę w stylu neogotyckim[2][3]. W 1900 roku wieżę nakryto dachem namiotowym zwieńczonym latarnią[2]. Podczas przebudowy otynkowany został znajdujący się w zachodniej ścianie nawy gotycki portal[2]. W 1931 roku w świątyni założono centralne ogrzewanie, a także dokonano zawieszenia nowych świeczników i renowacji ołtarza oraz rzeźb[2].

16 lipca 1946 roku kościół został poświęcony jako świątynia rzymskokatolicka pod wezwaniem Matki Boskiej Szkaplerznej[4].

Jednoprzestrzenne wnętrze kościoła nakryte jest płaskim, drewnianym stropem belkowym[2][3]. Z historycznego wyposażenia kościoła zachowały się pochodzące z XIX wieku neoklasycystyczna ambona, neogotycki prospekt organowy oraz dwie chrzcielnice, żeliwna i drewniana, a także mosiężna misa chrzcielna z reliefem przedstawiającym Adama i Ewę oraz monstrancja z 1913 roku[2]. Ołtarz, ufundowany w 1722 roku, składa się z predelli, nastawy i zwieńczenia[2]. W predelli umieszczono obraz olejny przedstawiający scenę Ostatniej Wieczerzy[2][3]. W retabulum, ujętym w dwie kolumny i uszaki w formie liści akantu, znajduje się natomiast obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, który umieszczono w miejsce wcześniejszego obrazu ze sceną modlitwy Chrystusa w Ogrójcu, sygnowanego na odwrocie przez malarza Georga Meyna[2]. Pochodzące z kościoła w Wołczkowie późnogotyckie rzeźby św. Diakona, Matki Bożej z Dzieciątkiem i Matki Bożej Bolesnej oraz barokowe rzeźby Chrystusa Zmartwychwstałego i anioła chrzcielnego od 1987 roku znajdują się w Muzeum Archidiecezjalnym w Szczecinie[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Narodowy Instytut Dziedzictwa: Rejestr zabytków nieruchomych – województwo zachodniopomorskie. 2019-12-31. [dostęp 2019-10-26].
  2. a b c d e f g h i j k l m n Kazimiera Kalita-Skwirzyńska, Mirosław Opęchowski: Dobra i okolice. Szczecin: Stowarzyszenie Czas Przestrzeń Tożsamość, 2008, s. 276–284, seria: Czas Przestrzeń Tożsamość. ISBN 978-83-923059-7-2.
  3. a b c d e Encyklopedia Szczecina. T. Suplement 1. Szczecin: Uniwersytet Szczeciński, 2003, s. 293. ISBN 83-7241-272-3.
  4. a b Roman Kostynowicz: Kościoły Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. T. II. Szczecin: Szczecińskie Wydawnictwo Archidiecezjalne „Ottonianum”, 2000, s. 348. ISBN 83-7041-202-5.

© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.