Kołonice

Ten artykuł dotyczy zwierząt. Zobacz też: Kołonice (województwo podkarpackie).
Kołonice
Peripoda[1]
Baker, Rowe & Clark, 1986
ilustracja
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ szkarłupnie
Gromada rozgwiazdy
Rząd Peripoda
Synonimy
 • Concentricycloidea Baker, Rowe & Clark, 1986
 • Peripodida Baker, Rowe & Clark, 1986

Kołonice (Peripoda) – zwierzęta morskie zaliczane do rozgwiazd (Asteroidea), początkowo klasyfikowane w randze odrębnej gromady Concentricycloidea. Mają ciało w kształcie krążka o średnicy ok. 1 cm, spłaszczonego w osi gębowo-przeciwgębowej (oralno-aboralnej), z kolcami szkieletowymi i nóżkami ambulakralnymi na jego krawędziach. Zostały odkryte w 1986.

Znane są 3 gatunki zamieszkujące głębokie wody (ok. 1000 m p.p.m.) w okolicach Nowej Zelandii i Bahamów oraz w północno-wschodniej części Pacyfiku.

Kołonice, tak jak wszystkie szkarłupnie, posiadają układ ambulakralny składający się w ich przypadku z 2 kanałów okrężnych (wewnętrznego i zewnętrznego) połączonych 4 kanałami promienistymi. Od kanału wewnętrznego odchodzi pionowy kanał kamienny mający ujście po oralnej stronie ciała. Od kanału zewnętrznego odchodzą nóżki ambulakralne z ampułkami, ale bez przyssawek. Kołonice posiadają 4 pęcherze Poliego oraz 5 par gonad. Mają uwsteczniony układ pokarmowy; pożywienie odfiltrowują z wody przy użyciu specjalnych membran.

Systematyka[edytuj | edytuj kod]

Rodzina: Xyloplacidae

Rodzaj: Xyloplax
Xyloplax janetae
Xyloplax medusiformis
Xyloplax turnerae

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

 1. Czesław Jura: Bezkręgowce : podstawy morfologii funkcjonalnej, systematyki i filogenezy. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2007. ISBN 978-83-01-14595-8.
  1. Peripoda, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).

  © Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

  Losowe treści:

  Wydarzenia

  W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

  Rocznice

  1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

  1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

  Muzyka

  21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

  Sport

  Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.