Katherine Maher

Katherine Maher
Ilustracja
Maher w 2016
Data urodzenia 18 kwietnia 1983[potrzebny przypis]
Stanowisko dyrektorka wykonawcza
Pracodawca Wikimedia Foundation

Katherine Maher (ur. 18 kwietnia 1983) – amerykańska dyrektorka wykonawcza Wikimedia Foundation (WMF) od 23 czerwca 2016[1]. Wcześniej pracowała na rzecz wolności słowa, dostępu do informacji i praw cyfrowych.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Pracowała w UNICEF, National Democratic Institute for International Affairs i w Banku Światowym[1]. Bezpośrednio przed przejściem do WMF pracowała w Access, międzynarodowej organizacji działającej w obszarze praw cyfrowych, gdzie była odpowiedzialna za komunikację z mediami oraz za komunikację między 350 tys. członkami Access. Zajmowała się także globalnymi zagrożeniami dla praw cyfrowych oraz opracowywaniem strategii Access. Ponadto była zaangażowana w organizację RightsCon, serii konferencji poświęconej wolnemu i otwartemu internetowi wspierającemu prawa cyfrowe i wolność słowa[2].

Od marca 2014[2] do marca 2016[1] była szefową działu komunikacji w WMF. Została zatrudniona na tym stanowisku ze względu na „doświadczenie w orędownictwie na rzecz praw zwykłych użytkowników Internetu i zaangażowanie w dużej międzynarodowej społeczności”[2]. Od marca do czerwca 2016 piastowała stanowisko p.o. dyrektor wykonawczej WMF[1], które objęła dwa tygodnie po rezygnacji Lili Tretikov[3]. Jej nominacja na stanowisko dyrektor wykonawczej była poprzedzona konsultacjami z pracownikami WMF oraz społecznością ruchu Wikimedia[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Foundation Board appoints Katherine Maher as Executive Director, blog.wikimedia.org, 24 czerwca 2016 [dostęp 2016-06-24] (ang.).
  2. a b c Katherine Maher joins the Wikimedia Foundation as Chief Communications Officer, blog.wikimedia.org, 15 kwietnia 2014 [dostęp 2016-06-24] (ang.).
  3. Katherine Maher appointed as interim executive director for the Wikimedia Foundation, blog.wikimedia.org, 11 marca 2016 [dostęp 2016-06-25] (ang.).

© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.