Karyntia

Ten artykuł dotyczy kraju związkowego w Austrii. Zobacz też: inne znaczenia tego słowa.
Karyntia
Kärnten
kraj związkowy
ilustracja
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo  Austria
Siedziba AUT Klagenfurt COA.svg Klagenfurt am Wörthersee
Kod ISO 3166-2 AT-2
Powierzchnia 9535,97 km²
Populacja (1 stycznia 2015)
• liczba ludności

557 371
• gęstość 58 os./km²
Położenie na mapie Austrii
Położenie na mapie
Karyntia w podziale na powiaty

Karyntia (niem. Kärnten, słoweń. Koroška, wł. Carinzia) – kraj związkowy w południowej Austrii. Graniczy ze Słowenią, Włochami, Tyrolem, Salzburgiem i Styrią. Stolicą kraju związkowego jest Klagenfurt am Wörthersee. Obok Austriaków zamieszkuje ją też mniejszość słoweńska w liczbie 14 tys. osób.

Do końca I wojny światowej znana jako Księstwo Karyntii, następnie część przypadła Słowenii, a niewielki fragment Włochom.

Geografia[edytuj | edytuj kod]

Powierzchnia Karyntii jest górzysta, w zachodniej części znajdują się Wysokie Taury (Großglockner - 3798 m n.p.m.), Alpy Karnickie i Alpy Gailtalskie, a we wschodniej części Kotlina Klagenfurcka. Główną rzeką jest Drawa. Znajdują się tu również liczne jeziora (największe Wörther i Ossiach).

Gospodarczo eksploatuje się lasy. Hoduje się owce, bydło domowe i trzodę chlewną. Uprawia się zboża i rośliny pastewne. Wydobywa się magnezyt oraz rudy cynku i ołowiu. Przemysł drzewny, papierniczy, metalowy i skórzany.

Podział administracyjny[edytuj | edytuj kod]

Karyntia składa się z dwóch miast statutarnych (Statutarstadt) oraz dziesięciu powiatów (Bezirk). W skład powiatów wchodzą 132 gminy, w tym 16 gmin miejskich (Stadt) oraz 46 gmin targowych (Marktgemeinde)

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]


© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.