Kamieniołom przy Rynku Podgórskim

Kamieniołom przy Rynku Podgórskim – nieczynny kamieniołom wapienia w Dzielnicy XIII Podgórze w Krakowie. Znajdował się poniżej Parku Bednarskiego[1].

Geologia[edytuj | edytuj kod]

Wapienie budujące zrębowe wzgórza Krakowa pochodzą z jury późnej, z piętra oksford. Powstały jako osad na dnie płytkiego i ciepłego morza epikontynentalnego. Tworzyły się w kilku wyraźnie różniących się facjach, a ich miąższość dochodzi do 250–300 m. Dolną część profilu stanowiły wapienie płytowe, wyżej były wapienie cienkoławicowe, skaliste gruboławicowe z krzemieniami i skaliste. Największą wartość użytkową miały gruboławicowe wapienie skaliste z krzemieniami. Główną ich część stanowią wapienie drobnodetrytyczne, prócz nich występują wapienie grubodetrytyczne, pelityczne i kredowe[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Wyrobisko kamieniołomu znajduje się na poziomie Rynku Podgórskiego[1]. Na przełomie XVII i XVIII wieku w wyrobisku wybudowano zajazd i gospodę. Były izby noclegowe, stajnie dla koni i studnia w podwórku. W ścianie kamieniołomu wykuto piwnice, które pełniły rolę magazynu opału i towarów. Później budynki i piwnice wykupiono na plebanię pierwszego kościoła na Podgórzu. Obecnie w pomieszczeniach pierwszej plebanii i w piwnicach działa „Kamieniołom Jana Pawła II”[2].

Na Krzemionkach działało jeszcze siedem innych kamieniołomów: Szkoła Twardowskiego, Liban, Łom Redemptorystów, Kamieniołom pod św. Benedyktem, Kamieniołom Miejski, Bonarka oraz kamieniołomy obozu Plaszow. Ostatni z kamieniołomów zamknięto w 1986 r.[1]

Wapienie z krakowskich Krzemionek wykorzystano m.in. do budowy murów obronnych Wawelu, katedry romańskiej i innych budowli Wawelu, murów miejskich Krakowa, kościołów św. Andrzeja, Najświętszego Salwatora, św. Wojciecha, św. Jana, Najświętszej Marii Panny, skarpy Collegium Maius, kościołów i systemu obronnego Kazimierza. Bliskość miasta była przyczyną, że w pierwszych wiekach jego rozwoju kamieniołomy Krzemionek odegrały decydującą rolę jako źródło surowca skalnego[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Jerzy Górecki, Edyta Sermet, Kamieniołomy Krakowa – dziedzictwo niedocenione [dostęp 2019-10-05].
  2. „Kamieniołom Jana Pawła II” [dostęp 2019-10-23].

© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.