Kōshō

Kōshō
Imię japońskie
Kanji 孝昭天皇
Transkrypcja Hepburna Kōshō tennō
Ilustracja
Cesarz Japonii
Okres od 21 lutego 475 p.n.e.
do 5 września 393 p.n.e.
Poprzednik Itoku
Następca Kōan
Dane biograficzne
Data śmierci 5 września 393 p.n.e.

Cesarz Kōshō (jap. 孝昭天皇 Kōshō tennō, pol. "Promieniejący Synowskim Przywiązaniem"; ur. 506 p.n.e., zm. 5 września 393 p.n.e.) – 5. cesarz Japonii[1], według tradycyjnego porządku dziedziczenia[2].

Późniejsze generacje włączyły to imię do listy władców Japonii, czyniąc go cesarzem pośmiertnie i wyznaczając go jako jednego z wczesnych suwerenów i przodków dynastii.

Kōshō panował od 21 lutego 475 p.n.e. do 5 września 393 p.n.e.[3]

Trudno też określić, jakim obszarem Japonii rządził. Kōshō był prawdopodobnie jednym z wodzów plemiennego społeczeństwa we wczesnym okresie Yamato. Wyznaczenie jakichkolwiek dat okresu jego panowania jest trudne i jest on traktowany przez historyków jako "legendarny cesarz". Był on czwartym z ośmiu cesarzy, o których nie powstały żadne legendy. W Kojiki i Nihon-shoki zostały zapisane tylko jego imię i genealogia. Jego historyczne istnienie określa jedynie tradycja. Współczesne badania nie potwierdzają, aby taka osoba istniała.

Według Kojiki za życia nosił imię Mimatsuhikokaeshine no Mikoto (jap. 御真津日子訶恵志泥命 Święty i Nietykalny Potomek Słońca Dobrotliwy Pan Który Umacniał Potęgę). Po objęciu władzy osiadł we dworze Wakigami w okręgu Kazuraki. Pojął za żonę młodszą siostrę naczelnika okręgu Owari, którą była Yosotahobime no Mikoto (jap. 余曽多本毘売命 Dziewczyna Która Doświadczyła Łask). Miał z nią 2 synów:

Według Kojiki zmarł w wieku 93 lat, według Nihongi w wieku 113 lat. Mauzoleum cesarza Kōshō znajduje się w Gose, prefektura Nara. Nazywa się ono Wakigami no Hakata no yama no e no misasagi [4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Kunaichō: 孝昭天皇 (5)
  2. Titsingh, Isaac. (1834). Annales des empereurs du japon, pp. 4-5; Ponsonby-Fane, Richard. (1959). The Imperial Family of Japan, p. 30.
  3. Titsingh, p. 4; Alexandrowicz, Jerzy et al. (1902). "Japonia," Wielka encyklopedya powszechna ilustrowana, Vol. 31, p. 625.
  4. Ponsonby-Fane, p. 418.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]


© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.