Kōkaku

Kōkaku
Imię japońskie
Kanji 光格天皇
Transkrypcja Hepburna Kōkaku tennō
Ilustracja
ilustracja herbu
Cesarz Japonii
Okres od 16 grudnia 1779
do 7 maja 1817
Poprzednik Go-Momozono
Następca Ninkō
Dane biograficzne
Data urodzenia 23 września 1771
Data śmierci 11 grudnia 1840
Miejsce spoczynku Nochi-no tsuki-no wa-no misasagi (Kioto)
Ojciec Sukehito
Dzieci Ninkō

Cesarz Kōkaku (jap. 光格天皇 Kōkaku tennō, ur. 23 września 1771, zm. 11 grudnia 1840) − 119. cesarz Japonii[1], według tradycyjnego porządku dziedziczenia[2].

Przed wstąpieniem na tron nosił imię książę Tomohito (jap. 兼仁親王 Tomohito-shinnō)[3].

Kōkaku panował w latach 1779-1817[4].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Kōkaku nie pochodził z właściwej linii japońskiego rodu cesarskiego, lecz z odgałęzienia Kanin, jednej z pięciu gałęzi japońskiego rodu cesarskiego. Był synem Sukehito, dalekiego kuzyna cesarza. W dzieciństwie żył blisko cesarza, jednak nikt nie spodziewał się, że zostanie jego następcą. Cesarz Go-Momozono, który nie doczekał się syna, umierając w 1779, na łożu śmierci adoptował ośmioletniego Morohito i wyznaczył go na swego następcę. 16 grudnia 1779 odbyła się intronizacja.

Podczas rządów Kōkaku dwór cesarski odzyskał autorytet wśród ludu. Cesarz złożył propozycję pomocy siogunatowi Tokugawa i rozpoczął negocjacje z Rosją na temat sporu rosyjsko-japońskiego o tereny Japonii północnej. Dzięki temu zyskał uznanie rodu Tokugawa.

Kōkaku był nadzwyczaj utalentowany i posiadał wielką chęć do nauki. Zbudował w Japonii wiele świątyń. Organizował świąteczne ceremonie na dworze cesarskim i obrzędy świąteczne.

Na tronie cesarskim panował 38 lat. 7 maja 1817 abdykował na rzecz swojego czwartego syna, cesarza Ninkō. Po jego abdykacji, były cesarz był znany jako Sentō-gosho (jap. 仙洞御所)[5].

Kōkaku żył w czasie, gdy cesarze żyli bardzo krótko i najczęściej ginęli. Był pierwszym monarchą Japonii od czasów cesarza Ōgimachi, który przeżył więcej niż 30 lat, będąc na tronie. Miał łącznie siedem żon i osiemnaścioro dzieci (w tym ośmiu synów). Zmarł 11 grudnia 1840, w wieku 69 lat.

Mauzoleum Kōkaku znajduje się w Kioto. Nazywa się Nochi-no tsuki-no wa-no misasagi[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Kunaichō: 光格天皇 (119)
  2. Titsingh, Isaac. (1834). "Sentō-gosho (仙洞御所)", Annales des empereurs du japon, pp. 420-421.
  3. Rous La Mazelière, Antoine. (1907). Le Japon, p. 546.
  4. Titsingh, p. 420; Alexandrowicz, Jerzy et al. (1902). "Japonia," Wielka encyklopedya powszechna ilustrowana, Vol. 31, p. 626.
  5. Titsingh, p. 420; zobacz cesarskiego pałacu (Sentō-gosho)

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]


© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.