Jurij Krawczenko

Jurij Krawczenko
ilustracja
Data i miejsce urodzenia 5 marca 1951
Aleksandria
Data i miejsce śmierci 4 marca 2005
Koncza Zaspa
Minister spraw wewnętrznych Ukrainy
Okres od 3 lipca 1995
do 26 marca 2001
Poprzednik Wołodymyr Radczenko
Następca Jurij Smyrnow
Odznaczenia
Order Bohdana Chmielnickiego III klasy (Ukraina)
Władimir Putin i Jurij Krawczenko w 2000

Jurij Fedorowycz Krawczenko, ukr. Юрій Федорович Кравченко (ur. 5 marca 1951 w Aleksandrii w obwodzie kirowohradzkim, zm. 4 marca 2005 w Konczej Zaspie pod Kijowem) – ukraiński polityk, były minister spraw wewnętrznych.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Pracował jako robotnik w kopalni w Aleksandrii i elektryk w fabryce maszyn do pisania w Kirowohradzie. Ukończył szkołę zawodową w Aleksandrii, w latach 1970–1972 odbył służbę wojskową. W 1978 został absolwentem Szkoły Wyższej przy MSW. Od lat 80. pracował w administracji państwowej, był zastępcą szefa i szefem wydziału spraw wewnętrznych komitetu wykonawczego miasta Aleksandria, następnie dyrektorem departamentu, zastępcą szefa i szefem wydziału spraw wewnętrznych komitetu wykonawczego w obwodzie kirowohradzkim.

W grudniu 1992 został wiceministrem spraw wewnętrznych Ukrainy, w grudniu 1994 objął stanowisko przewodniczącego Państwowej Komisji Ceł. Od lipca 1995 do marca 2001 był ministrem spraw wewnętrznych, jedną z ważniejszych postaci administracji prezydenta Łeonida Kuczmy. Został zdymisjonowany po dopuszczeniu do serii demonstracji, żądających ustąpienia prezydenta w związku z morderstwem dziennikarza Heorhija Gongadze.

4 marca 2005, którego to dnia miał składać zeznania w związku ze śmiercią Heorhija Gongadze, został znaleziony martwy. Według dokonanych ustaleń popełnił samobójstwo. W liście pożegnalnym obciążył Łeonida Kuczmę za swoją śmierć.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]


© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.