June Allyson

June Allyson
Ilustracja
June Allyson (1944)
Imię i nazwisko Ella Geisman
Data i miejsce urodzenia 7 października 1917
Nowy Jork Stany Zjednoczone
Data i miejsce śmierci 8 lipca 2006
Ojai Stany Zjednoczone
Strona internetowa

June Allyson, właśc. Ella Geisman (ur. 7 października 1917 w Nowym Jorku, zm. 8 lipca 2006 w Ojai, Kalifornia) – amerykańska aktorka, tancerka i piosenkarka.

Pochodziła z rodziny o korzeniach niemieckich. Jej rodzice pozostawali w separacji, ojciec był z zawodu woźnym szkolnym. Po wypadku w dzieciństwie w ramach terapii uprawiała pływanie i taniec. W 1938 debiutowała na Broadwayu w chórkach. Od początku lat 40. była jedną z gwiazd wytwórni MGM. Występowała w licznych produkcjach filmowych o charakterze musicalowym, m.in. Best Food Forward (1943), Two Girls and a Sailor (1944), Good News (1947), Trzej Muszkieterowie (1948), Małe kobietki (1949). W latach 1959-1961 grała we własnym serialu The Dupont Show With June Allyson. Za rolę w filmie Too Young to Kiss (1951) otrzymała Złoty Glob dla najlepszej aktorki. W 1950 miała wystąpić u boku Freda Astaire'a w filmie Royal Wedding, ale ostatecznie rola przypadła Jane Powell ze względu na ciążę Allyson.

W sierpniu 1945 wyszła za mąż za aktora Dicka Powella. Po jego śmierci w 1963 praktycznie zakończyła karierę filmową, sporadycznie występując jeszcze jako aktorka broadwayowska. Drugie małżeństwo z fryzjerem Glennem Maxwellem zakończyło się rozwodem (pobierali się i rozchodzili dwukrotnie). Od 1976 była żoną lekarza dentysty Davida Ashrowa. Przyjaźniła się m.in. z Judy Garland.

June Allyson należała do grona popularnych aktorek okresu wojennego. Kreowała zazwyczaj role utalentowanych, energicznych "dziewczyn z sąsiedztwa". Została uhonorowana gwiazdą na Hollywood Walk of Fame.

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]


© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.