Joseph L. Mankiewicz

Joseph L. Mankiewicz
Ilustracja
Joseph L. Mankiewicz (1950)
Prawdziwe imię i nazwisko Joseph Leo Mankiewicz
Data i miejsce urodzenia 11 lutego 1909
Wilkes-Barre
Data i miejsce śmierci 5 lutego 1993
Bedford
Zawód reżyser, scenarzysta, producent
Współmałżonek Rose Stradner

Joseph Leo Mankiewicz (ur. 11 lutego 1909 w Wilkes-Barre, zm. 5 lutego 1993 w Bedford) – amerykański reżyser, scenarzysta i producent filmowy.

Był synem niemieckich emigrantów żydowskiego pochodzenia, Franza Mankiewicza i Joanny Blumenau. Miał dwoje rodzeństwa, siostrę Emmę (1901-1979), która wyszła za mąż za nowojorskiego chirurga Josepha Stenbucka, oraz brata Hermana, który został scenarzystą filmowym. Był trzykrotnie żonaty. Jego pierwszą żoną, którą poślubił w 1934 roku, była aktorka Elizabeth Younge. Rozwiedli się w 1937 roku. Z drugą żoną, poślubioną w 1939 roku, Rose Stradner miał dwóch synów, Christophera Mankiewicza i Toma Mankiewicza. Christopher Mankiewicz zagrał w kilku filmach, a Tom został scenarzystą. Po śmierci Rose Stradner w 1959 roku Mankiewicz ożenił się po raz trzeci z Rosemary Matthews.

W czasie swojej kariery napisał ponad czterdzieści scenariuszy i wyreżyserował 22 filmy. W latach 1949 i 1950 zdobył po dwa Oscary za scenariusz i reżyserię filmów List do trzech żon oraz Wszystko o Ewie. Uzyskał także nominacje do Oskara za reżyserię filmów Detektyw (1972) i Kryptonim Cicero (1952), za scenariusze do filmów Skippy (1931) oraz Bosonoga Contessa (1954). Nominację do Oscara dla najlepszego filmu uzyskała także wyprodukowana przez niego w 1941 roku Filadelfijska opowieść.

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Reżyseria[edytuj | edytuj kod]

Scenariusz[edytuj | edytuj kod]

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]


© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.