Josef Balabán

Josef Balabán
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 5 czerwca 1894
Obory u Příbrami
Data i miejsce śmierci 3 października 1941
Praga
Zawód, zajęcie oficer
Odznaczenia
Krzyż Wojenny Czechosłowacki 1939 Krzyż Wojenny Czechosłowacki (trzykrotnie) Medal Zwycięstwa (międzyaliancki) Czechosłowacki Medal Rewolucyjny Order św. Jerzego – IV klasy (Imperium Rosyjskie)

Josef Balabán, ps. KOP[1] (ur. 5 czerwca 1894 w Oborach u Příbrami, zm. 3 października 1941 w Pradze) – czechosłowacki oficer.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się 5 czerwca 1894 r. w Oborach u Příbrami. W 1908 r. zaczął naukę w szkole średniej, jednak 26 października 1914 r. został zmobilizowany do wojska z powodu trwającejI wojny światowej. Przydzielony do 21. Pułku Piechoty, po krótkim szkoleniu, został skierowany na front wschodni, gdzie już 3 kwietnia następnego roku trafił do rosyjskiej niewoli[1].

W lipcu 1916 r. jako ochotnik zgłosił się do czechosłowackich jednostek wojskowych tworzonych w Rosji, jednak przyjęty został dopiero 12 października następnego roku i trafił w skład 1. (rezerwowego) Pułku, ale szybko został przeniesiony do 1. Pułku Artylerii. Walczył w Korpusie Czechosłowackim przez trzy lata (od grudnia 1919 r. w stopniu porucznika), a do kraju wrócił w kwietniu 1920 r. Za swoją służbę został odznaczony Wojskowym Orderem Świętego Męczennika i Zwycięzcy Jerzego IV klasy, Krzyżem Wojennym Czechosłowackim, Medalem Zwycięstwa (Międzysojuszniczym) i Czechosłowackim Medalem Rewolucyjnym[1].

Pozostał w służbie jako oficer zawodowy. Po ukończeniu kursów, został w maju 1920 r. dowódcą baterii artylerii. Dziewięć lat później przydzielono go do Ministerstwa Spraw Wojskowych, gdzie pracował kolejnych pięć lat. Po powrocie do swojego pułku w 1934 r., w stopniu majora, krótko dowodził jednym z pododdziałów. W 1936 r. powrócił do ministerstwa i pracował tam do czasu niemieckiej okupacji. Po rozpoczęciu okupacji mógł pozostać w ministerstwie, które zajmowało się odtąd likwidacją struktur armii byłej Czechosłowacji. Jednocześnie działał w tworzących się podziemnej organizacji wojskowej Obrona Narodu. Początkowo powierzono mu utworzenie pułku konspiracyjnej armii w Pradze VII, ale szybko dołączył do grona najbliższych współpracowników kierownictwa Obrony Narodu. Po zakończeniu działania komisji likwidacyjnej armii, został przeniesiony do Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej, jednak szybko wystarał się o emeryturę z powodów zdrowotnych, dzięki czemu mógł zaangażować się pełniej w działalność podziemnych struktur[1].

Wraz z ppłk. Josefem Mašínem i kpt. Václavem Morávkiem[2] stworzył grupę, która stała się jednym z symboli antyniemieckiego ruchu oporu[1] – przez Niemców[3] nazywaną Trzema Królami[2]. Ich grupa zbierała informacje dot. funkcjonowania protektoratu i przesyłała je za granicę[4], a także przeprowadziła szereg operacji dywersyjnych m.in. zamachy bombowe w niemieckim ministerstwie lotnictwa i komendzie policji w Berlinie. „Trzej królowie” usiłowali też bezskutecznie zabić Heinricha Himmlera[5]. Jako wyjątkowo uzdolniony organizator, Balabán odgrywał kluczową rolę w Obronie Narodu – był zaangażowany w utrzymywanie łączności z zachodnimi sojusznikami i ZSRR, ale także budował największą siatkę szpiegowską na terenie okupowanych Czech[1], która podejmowała się organizacji akcji dywersyjnych i skutecznych działań wywiadowczych[3].

22 kwietnia 1941 r. został aresztowany przez Gestapo, skazany na śmierć i stracony 3 października w barakach w dzielnicy Praga-Ruzyně. Pośmiertnie awansowany do stopnia pułkownika i odznaczony Krzyżem Wojennym Czechosłowackim 1939[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g BALABÁN Josef 5.6.1894-3.10.1941 – Personal, biography.hiu.cas.cz [dostęp 2020-05-21].
  2. a b Andrew Lawrence Roberts, From Good King Wenceslas to the Good Soldier ?vejk: A Dictionary of Czech Popular Culture, Central European University Press, 2005, ISBN 978-963-7326-27-1 [dostęp 2020-05-21] (ang.).1 stycznia
  3. a b Piotr M. Majewski, Legendarni "trzej królowie". Oficerowie czeskiego ruchu oporu pędzali Niemcom sen z powiek, wyborcza.pl, 18 maja 2020 [dostęp 2020-05-18].
  4. Nejmladší ze Tří králů, Pobožný pistolník Václav Morávek má v Olomouci pamětní desku, Olomouc.eu, oficiální informační portál [dostęp 2020-05-23].
  5. There were nine of them, six ended up in hospital, Memory of Nations Sites [dostęp 2020-05-21].

© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.