John Woo

John Woo
Ilustracja
John Woo na 58. MFF w Cannes (2005)
Data i miejsce urodzenia 1 maja 1946
Kanton, Chińska Republika Ludowa
Zawód reżyser, scenarzysta, aktor, producent filmowy
Współmałżonek Anne Chun-Lung Niu
Lata aktywności od 1968

John Woo (chiń. upr. 吴宇森; chiń. trad. 吳宇森; pinyin Wú Yǔsēn; ur. 1 maja 1946 w Kantonie) – reżyser, scenarzysta, aktor oraz producent filmowy wywodzący się z Hongkongu.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Dorastał w Hongkongu, zaczynając swoją filmową karierę jako pomocnik reżysera w 1969 i pracując dla Shaw Brothers Studios. W tym czasie spędzał dużo czasu ucząc się samodzielnie filmowej techniki i teorii z książek. Swój pierwszy film, The Young Dragons, wyreżyserował w 1973. Wkrótce Woo nakręcił kolejne filmy kung-fu w wytwórni Golden Harvest, a przez następne lata nakręcił kilkanaście filmów, w tym komedie oraz film z Jackiem Chanem Ręka śmierci, który również odniósł sukces. W 1983 roku udało mu się stworzyć film sensacyjny Lepsze jutro, ale trafił do kin dopiero 3 lata później. W 1986 roku John Woo i producent filmowy Tsui Hark otworzyli wytwórnię Film Workshop, dzięki której powstał Byle do jutra. Film osiągnął wielki sukces i zapoczątkował długą współpracę Woo z Chow Yun Fatem. Po nakręceniu Byle do jutra II i Płatny morderca pod koniec lat 80., filmy trafiły od razu do kin i zwróciły uwagę międzynarodowej publiczności. To sprawiło, że Woo stał się reżyserem specjalizującym się w filmowaniu niesamowitych strzelanin w zwolnionym tempie (slow motion). Kolejne filmy to: Kula w łeb oraz Był sobie złodziej. Rok później przeniósł się prosto do Hollywood. Tu wyreżyserował Nieuchwytny cel, a główną rolę zagrał Jean-Claude Van Damme. Potem był jeszcze Tajna broń w 1996 (odniósł sukces kasowy), w 1997 Woo zrobił film, Bez twarzy. Po nim powstały hollywoodzkie filmy akcji takie jak Mission: Impossible II, Szyfry wojny i Zapłata, w których grali m.in. Tom Cruise, Nicolas Cage i Ben Affleck. Obecnie wielu reżyserów wzoruje się na jego filmach, m.in. Robert Rodriguez i Quentin Tarantino.

Zasiadał w jury konkursu głównego na 58. MFF w Cannes (2005).

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]


© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.