John Norman Davidson Kelly

John Norman Davidson Kelly
Kraj działania  Wielka Brytania
Data i miejsce urodzenia 13 kwietnia 1909
Brigde of Allan
Data i miejsce śmierci 31 marca 1997
Oksford
Specjalność: historia chrześcijaństwa
Alma Mater University of Glasgow
nauczyciel akademicki
Wydział St. Edmund Hall (Uniwersytet Oksfordzki)
Okres zatrudn. 1935-1979

John Norman Davidson Kelly (ur. 13 kwietnia 1909 w Brigde of Allan (hrabstwo Stirling), zm. 31 marca 1997 w Oksfordzie) – brytyjski teolog i patrysta, zajmujący się historią chrześcijaństwa. Wieloletni wykładowca Uniwersytetu Oksfordzkiego, autor fachowych i cenionych książek dotyczących chrześcijaństwa, duchowny anglikański.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Był jednym z piątki dzieci szkockiego nauczyciela Johna Kelly'ego i jego angielskiej żony, Anne. Z powodu kłopotów finansowych rodziny, Kelly początkowo pobierał nauki w domu. Następnie, w 1925 wstąpił na University of Glasgow, który ukończył z wyróżnieniem w 1929. Wkrótce potem zaczął kolejny etap studiów na Queen's College w Oxfordzie. W 1933 otrzymał tytuł Literae Humaniores. Pomimo, że wychował się jako prezbiterianin, postanowił przynależeć do Kościoła Anglii i przystąpił do St. Stephen's House w Oxfordzie. W 1934 został diakonem w parafii św. Andrzeja w Northamptonshire. Nie ukończył tam jednak swojej rocznej posługi diakońskiej, gdyż powrócił na Uniwersytet Oxfordzki (St. Edmund Hall) jako kapelan i wykładowca teologii i filozofii (a później także biblistyki). W 1937 został wicedyrektorem college'u i uczył tam przez cały okres II wojny światowej. W 1951 został dyrektorem i pełnił ten urząd aż do odejścia na emeryturę w 1979.

Początkowo, odmówił posługi starszego kapelana w Pałacu Lambeth, ze względu na niechęć do arcybiskupa, Geoffreya Fishera. Jednak, gdy arcybiskupem Canterbury został Arthur Ramsey, Kelly przyjął stanowisko przewodniczącego komisji ds. kontaktów z Kościołem katolickim i pełnił je w latach 1964-1968. W 1966 towarzyszył Ramseyowi w podróży do Rzymu i podczas spotkania z papieżem, Pawłem VI.

Kelly nigdy nie założył rodziny. Za swoją pracę naukową został uhonorowany tytułem Doctor of Divinity (1951) oraz członkostwem w British Academy (1965). Zmarł w hospicjum im. Michaela Sobella.

Publikacje[edytuj | edytuj kod]

  • Encyklopedia papieży (Państwowy Instytut Wydawniczy, 1997)
  • Początki doktryny chrześcijańskiej (Pax, 1988)
  • Złote usta: Jan Chryzostom – asceta, kaznodzieja, biskup (Homini, 2001)
  • Hieronim: życie, pisma, spory (Państwowy Instytut Wydawniczy, 2003)

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]


© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.