John Boorman

John Boorman
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 18 stycznia 1933
Shepperton
Zawód reżyser, scenarzysta, producent filmowy
Lata aktywności od 1962

John Boorman (ur. 18 stycznia 1933 w Shepperton) – brytyjski reżyser, scenarzysta i producent filmowy.

Boorman, choć ma w dorobku także dzieła innych gatunków, jest uznawany za mistrza kina sensacyjnego. Jego filmy charakteryzuje szczególna dbałość o psychologiczną wiarygodność występujących w nich postaci.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Karierę zaczynał w angielskiej telewizji, w 1965 zrealizował film muzyczny Catch Us If You Can z popularną w latach 60. grupą The Dave Clark Five. Dwa lata później powstał jego pierwszy amerykański film – psychologiczny dreszczowiec Zbieg z Alcatraz z Lee Marvinem w roli głównej. Po wejściu na ekrany film spotkał się z niezbyt przychylnym przyjęciem, dziś jest jednak uważany za dzieło wybitne.

W 1969 Boorman nakręcił kolejny obraz z Marvinem – w wojennym Piekle na Pacyfiku partnerował mu Toshirō Mifune. W 1972 zrealizował Wybawienie, brutalną opowieść o grupie kajakarzy zaatakowanych w czasie spływu przez miejscowych. W tej dekadzie Boorman nakręcił także film sf. Zardoz z Seanem Connerym (1974) oraz drugą część Egzorcysty (1977).

Zrealizowany w 1981 we współpracy amerykańsko-brytyjskiej Excalibur jest pełną rozmachu ekranizacją mitu o Królu Arturze. Z kolei Nadzieja i chwała (1987) jest najbardziej osobistym filmem Boormana - reżyser powrócił w nim pamięcią do Wielkiej Brytanii czasu wojny i dorastania w bombardowanym Londynie.

W 1998 Boorman zrealizował Generała. Film odtwarza życie autentycznego dublińskiego bandyty Martina Cahilla i luźno nawiązuje do konfliktu w Ulsterze. W 2002 na ekrany kin wszedł dramat szpiegowski Krawiec z Panamy zrealizowany na podstawie powieści Johna le Carré o tym samym tytule. Filmy Anglika kilkakrotnie zostały nominowane do Oscara.

Jest ojcem Charleya Boormana, aktora, podróżnika, miłośnika motocykli, autora telewizyjnych programów przygodowych i podróżniczych.

Boorman jest honorowym członkiem tajnego stowarzyszenia zwanego Sons of Lee Marvin. Przewodniczył jury konkursu głównego na 61. MFF w Wenecji (2004). Wcześniej zasiadał w jury na 48. MFF w Wenecji (1991).

Wybrana filmografia[edytuj | edytuj kod]

Reżyser[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]


© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.