Jehan de Rohan-Chabot

Jehan de Rohan-Chabot
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 27 czerwca 1884
Paryż
Data i miejsce śmierci 10 maja 1968
Bazylea
Prezydent Association Internationale des Automobile Clubs Reconnus
Przynależność Association Internationale des Automobile Clubs Reconnus
Okres urzędowania od 1936
do 1946
Poprzednik Robert de Vogüé
Następca ostatni
Prezydent Fédération Internationale de l'Automobile
Przynależność Fédération Internationale de l'Automobile
Okres urzędowania od 1946
do 1958
Poprzednik pierwszy
Następca Hadelin de Liedekerke Beaufort

Jehan de Rohan-Chabot (ur. 27 czerwca 1884 w Paryżu, zm. 10 maja 1968 w Bazylei) – francuski lekarz, pierwszy prezydent FIA w latach 1946-1958.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Pochodził z francuskiej rodziny arystokratycznej z rodem Bretanii, syn Alaina-Charlesa (1844-1914) i Marie Marguerite z de La Brousse de Verteillac (1853-1926)[1]. Był lekarzem w wykształcenia. Podczas I wojny światowej był pilotem myśliwskim, a potem pracował we francuskim oddziale koncernu naftowego BP[2].

W 1928 roku został przewodniczącym Automobilklubu Francji (ACF), którego funkcję pełnił przez 20 lat. W 1936 roku został przewodniczącym AIACR zastępując Roberta de Vogüé. Pełnił tę funkcję do 1946 roku, kiedy to AIACR został przekształcony w FIA, którego pozostał prezydentem i pełnił tę funkcję przez następne 12 lat.

W 1957 roku podczas Walnego Zgromadzenia FIA podjęto decyzję, że wybory na przewodniczącego FIA będą się odbywały co trzy lata, a nie jak wcześniej co roku. Wtedy de Rohan-Chabot chciał zrezygnować z pełnionej funkcji, ale został przekonany do pozostania na stanowisku i pełnił funkcję przewodniczącego FIA do 1958 roku i przeszedł na emeryturę.

Po przejściu na emeryturę Jehan de Rohan-Chabot został Honorowym Przewodniczącym FIA i nadal uczestniczył w jego posiedzeniach aż do śmierci. Zmarł 10 maja 1968 roku w Bazylei w wieku 83 lat.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]


© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.