Jaroslav Hrbáček

Jaroslav Hrbáček (urodzony 12 maja 1921 r. w Brnie, zmarły 16 lipca 2010 r. w Pradze) – czeski hydrobiolog.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Początkowo związany z Uniwersytetem Karola w Pradze, gdzie w 1949 r. ukończył studia, a następnie do roku 1958 kierował Zakładem Zoologii Ogólnej na Wydziale Przyrodniczym. Następnie kierował hydrobiologicznym zespołem Czechosłowackiej Akademii Naukowej, który ostatecznie stał się Instytutem Hydrobiologii Czeskiej Akademii Nauk. Doktoryzował się w roku 1960. Od lat 80. XX w., gdy Instytut Hydrobiologii CzAN przeniesiono do Czeskich Budziejowic, pracował w Instytucie Botaniki CzAN w Třeboni.

Większość jego badań dotyczyła ekologii zooplanktonu – relacji różnych grup wewnątrz tego zespołu organizmów, relacji z organizmami innych poziomów troficznych (zwłaszcza z rybami planktonożernymi), w tym mechanizmów odpowiedzialnych za fazę czystej wody w sezonowej sukcesji planktonu, wrażliwości na przyduchę i in. Brał udział w Międzynarodowym Programie Biologicznym (IBP). Znaczną część badań prowadził w zbiorniku Slápy. Jego badania relacji planktonu i zespołów ryb z przełomu lat 50. i 60. XX w. uznane są za przełomowe.

W 1983 r. nagrodzony Medalem Einara Naumana i Augusta Thienemanna Międzynarodowego Stowarzyszenia Limnologów (SIL).

Jego imieniem nazwano rezerwat przyrody Hrbáčkovy tůně o statusie obszaru Natura 2000 (Káraný-Hrbáčkovy tůně CZ0214007) w kraju środkowoczeskim, w którego zbiornikach wodnych prowadził badania[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Jakub Karlíček: Střední Polabí – Lipovka, Grado, Hrbáčkovy tůně (cz.). InfoČesko, 2004-08-24. [dostęp 2010-12-10].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Anna Hillbricht-Ilkowska: Jaroslav Hrbaček nie żyje! (pol.). Polskie Towarzystwo Hydrobiologiczne, 2010-11-30. [dostęp 2010-12-10].

© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.