Jan X (papież)

Jan X
Ioannes Decimus
Papież
Biskup Rzymu
Ilustracja
Kraj działania  Państwo Kościelne
Data i miejsce urodzenia brak danych
Borgo Tossignano
Data i miejsce śmierci maj 929
Rzym
Papież
Okres sprawowania 914 – 928
Wyznanie chrześcijaństwo
Kościół rzymskokatolicki
Pontyfikat marzec 914

Jan X (łac. Ioannes X, ur. w Borgo Tossignano, zm. w maju 929 w Rzymie) – papież w okresie od marca 914 do maja 928[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 905 został wybrany na biskupa Bolonii, a później na arcybiskupa Rawenny[2]. Za wstawiennictwem Teodory Starszej wybrany został papieżem.

W grudniu 915 po pokonaniu Saracenów pod Garigliano, koronował na cesarza Berengara I w bazylice św. Piotra[1]. W rok później posłał legatów na synod biskupów wschodniofrankońskich. W 928 roku wziął pod opiekę Stolicy Apostolskiej opactwo benedyktynów w Cluny[1]. Poparł kandydaturę Karola Prostaka na króla zachodniofrankońskiego, a także podtrzymał tron Konrada I poprzez decyzje podjęte na synodzie w Hohenaltheim[1]. Odnowił kontakty z kościołem wschodnim, które zostały zerwane na skutek reakcji Anastazego III, który uznał czwarte małżeństwo Leona VI[1].

Próby uwolnienia spod władzy rzymskich rodów doprowadziły do nasłania złoczyńców, którzy zamordowawszy jego brata Piotra na oczach papieża (927), zmusili go do rezygnacji[2]. Na skutek intryg Marozji, Jan został wtrącony do więzienia przez Gwidona z Toskanii, męża Marozji[1]. W maju 929 roku został uduszony poduszką w Zamku św. Anioła[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g John N. D. Kelly: Encyklopedia papieży. Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1997, s. 170-171. ISBN 83-06-02633-0.
  2. a b Rudolf Fischer-Wollpert: Leksykon papieży. Kraków: Znak, 1996, s. 59-60. ISBN 83-7006-437-X.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Pope John X (ang.). Catholic Encyclopedia. [dostęp 2012-11-09].

© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.