Jan Kułaj

Jan Kułaj
Ilustracja
Jan Kułaj (1981)
Data i miejsce urodzenia 11 stycznia 1958
Jarosław
Data śmierci 10 września 2020
Zawód, zajęcie rolnik, związkowiec

Jan Kułaj (ur. 11 stycznia 1958 w Jarosławiu, zm. 10 września 2020[1]) – polski rolnik, pierwszy przewodniczący Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych „Solidarność” od marca 1981.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Od 1979 należał do Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego. Zajął się prowadzeniem indywidualnego gospodarstwa rolnego w Cieszacinie Wielkim. W początkach 1981 był jednym z przywódców protestów rzeszowskich; 20 lutego tego samego roku podpisał porozumienia ustrzycko-rzeszowskie. Na fali sukcesu tamtych strajków 9 marca 1981 został wybrany na pierwszego przewodniczącego NSZZ RI „Solidarność”.

Po wprowadzeniu stanu wojennego internowany 15 grudnia 1981, przetrzymywany był w Konstancinie-Jeziornie. Zwolniony został 28 kwietnia 1982. Po wyjściu (z inicjatywy działacza ZSL Romana Malinowskiego) wystąpił w telewizji państwowej, składając samokrytykę. Wycofał się również z działalności opozycyjnej, a w 1986 wszedł do Rady Konsultacyjnej przy Przewodniczącym Rady Państwa Wojciechu Jaruzelskim.

Pod koniec lat 90. był członkiem Partii Ludowo-Demokratycznej. W 2008 został zarejestrowany jako kandydat Partii Demokratycznej – demokraci.pl w wyborach uzupełniających do Senatu zarządzonych w okręgu krośnieńskim na dzień 22 czerwca w związku ze śmiercią senatora Andrzeja Mazurkiewicza. Uzyskał 1774 głosy i zajął 6. miejsce spośród 12 kandydatów. Doradzał prezydentowi Konfederacji Pracodawców Polskich Andrzejowi Malinowskiemu. W 2014 kandydował do sejmiku podkarpackiego z ramienia Platformy Obywatelskiej[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]


© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.