Jan Křtitel Vaňhal

Jan Křtitel Vaňhal

Jan Křtitel Vaňhal (niem. Johann Baptist Vanhal, niekiedy spotykana jest także pisownia Wanhal lub Wanhall; ur. 12 maja 1739 w Nechanicach, zm. 20 sierpnia 1813 w Wiedniu) – czeski kompozytor, uczeń Karla Dittersa von Dittersdorfa.

Był typowym przedstawicielem klasycyzmu w muzyce, stworzył co najmniej 76 symfonii, spośród których najlepsze (m.in. g2 i d1 z katalogu Bryana) nie ustępują najwybitniejszym symfoniom Haydna i mogły mieć wpływ na twórczość Mozarta. Oprócz symfonii, w dorobku kompozytora znalazło się 100 kwartetów i 95 utworów sakralnych. Za życia cieszył się sławą pierwszego muzyka żyjącego wyłącznie z komponowania, a jego utwory wykonywane były nawet w Ameryce.

W XX wieku jego twórczość popadła w zapomnienie, lecz od momentu opublikowania przez Paula Bryana katalogu dzieł Vaňhala (1981) jest częściej wykonywana i nagrywana.

Wybrane nagrania utworów Vaňhala[edytuj | edytuj kod]

  • London Mozart Players pod dyrekcją Matthiasa Bamerta Symfonie g2, D4, c2, CHAN 9607 (Chandos)
  • Concerto Köln Symfonie d1, g1, C11, a2, e1, 2564-60340-2 (Elatus - Warner Classics)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]


© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.