James Macpherson

James Macpherson

James Macpherson, (ur. 27 października 1736, zm. 17 lutego 1796) – szkocki poeta[1]. Zasłynął przede wszystkim jako wydawca tzw. "pieśni Osjana", rzekomo autorstwa średniowiecznego barda szkockiego, który to rękopis miał odkryć i przetłumaczyć na angielski.

Od samego początku były wątpliwości co do autentyczności pieśni, ostatecznie powołano specjalną komisję, która po kilku latach badania sprawy orzekła, że Macpherson nie znalazł żadnego rękopisu, a pieśni napisał sam na podstawie znanych mu fragmentów ludowych legend szkockich. Orzeczenie to nie wpłynęło jednak na popularność Pieśni Osjana, które mocno oddziaływały na romantyczną wyobraźnię i uczuciowość, np. dziewczynkom nadawano imię Malwina (główna bohaterka kobieca utworu).

Inne imiona, które zostały szerzej spopularyzowane przez tego poetę to Fiona, Selma i Oskar.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. James Macpherson, Scottish poet (ang.). Encyclopaedia Britannica. [dostęp 2018-03-14].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • James Macpherson: Pieśni Osjana. Przełożył Seweryn Goszczyński. Sandomierz: Armoryka.

© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.