Jakub III

Ten artykuł dotyczy króla Szkocji. Zobacz też: hasła o innych władcach o imieniu Jakub III.
Jakub III

Jakub III Stewart, (ur. 10 lipca 1451, zm. 11 czerwca 1488) – król Szkocji 1460–1488 z dynastii Stuartów.

Syn króla Jakuba II. Dzięki małżeństwu w 1469 r. Jakuba III z Małgorzatą Duńską, córką króla Christiana I, Szkoci zdobyli Orkady i Szetlandy, archipelagi położone u północnych wybrzeży Szkocji. Jakub był jednak królem nielubianym, został pokonany i zabity przez zbuntowanych możnowładców pod przywództwem swego następcy.

Za jego panowania w 1457 roku powstała osobna struktura kościelna w Szkocji. Jakub i Małgorzata Duńska mieli 3 synów:

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

  • Jakub III otaczał się ludźmi z plebsu. Szkoccy baronowie, zazdrośni o wpływy na dworze poprzysięgli zemstę. Złapali jednego z faworytów króla, kamieniarza o nazwisku Cochrane i na oczach młodego króla zrzucili go z mostu z pętlą na szyi. Następnie schwytali i uwięzili samego Jakuba. Uwolnił go brat, którego w podzięce próbował otruć (brat zresztą zginął wkrótce, gdy obserwując turniej rycerski został trafiony odłamkiem strzaskanej kopii).

Śmierć[edytuj | edytuj kod]

Jakub wplątał się w walki z baronami, Anglikami oraz własnym synem Jakubem IV. Podczas bitwy pod Sauchieburn, Jakub został ranny, lecz być może byłby przeżył, gdyby nie nieszczęśliwy tok zdarzeń. Schronił się w młynie, a młynarza poprosił, by sprowadził mu księdza. Młynarz poprosił o pomoc grupkę przejeżdżających rycerzy (członków armii walczącej przeciw Jakubowi III, zapewne poszukujących króla). Jeden z nich obiecał, że zajmie się rannym, a, jako że szaty miał podobne do księżych, młynarz mu uwierzył. Kiedy fałszywy ksiądz zbliżył się do Jakuba, wyciągnął sztylet i ubódł go śmiertelnie. Był to Lord Gray – zajadły wróg Jakuba.


© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.