Jacques Dupont

Jacques Dupont
ilustracja
Data i miejsce urodzenia 19 czerwca 1928
Lézat-sur-Lèze
Data i miejsce śmierci 4 listopada 2019
Lézat-sur-Lèze
Dorobek medalowy
Reprezentacja  Francja
Igrzyska olimpijskie
złoto Londyn 1948 kolarstwo
(1 km)
brąz Londyn 1948 kolarstwo
(Druż. start wspólny)

Jacques Dupont (ur. 19 czerwca 1928 w Lézat-sur-Lèze, zm. 4 listopada 2019 tamże[1][2]) – francuski kolarz szosowy i torowy, mistrz olimpijski z Londynu (1948) na dystansie 1 km, brązowy medalista w drużynie.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Największy sukces w karierze Jacques Dupont osiągnął w 1948 roku, kiedy wspólnie z José Beyaertem i Alainem Moineau zdobył brązowy medal w drużynowym wyścigu ze startu wspólnego podczas igrzysk olimpijskich w Londynie. W rywalizacji indywidualnej Francuz został sklasyfikowany na siedemnastej pozycji. Ponadto na tych samych igrzyskach Dupont zwyciężył w wyścigu na 1 km, wyprzedzając bezpośrednio Belga Pierre’a Nihanta oraz Brytyjczyka Tommy’ego Godwina. Poza igrzyskami zdobył między innymi cztery złote medale mistrzostw kraju, po dwa na torze i na szosie. W latach 1951 i 1955 wygrywał wyścig Paryż-Tours. W latach 1952, 1953 i 1955 startował w Tour de France, jednak ani razu nie ukończył rywalizacji. Nigdy nie zdobył medalu na szosowych ani torowych mistrzostwach świata.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]


© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.