Izera

Ten artykuł dotyczy rzeki, prawego dopływu Łaby. Zobacz też: Izera – góra w Czechach, Izera – polska marka samochodów elektrycznych.
Izera
Ilustracja
Rzeka na Kobylej Łące w pobliżu Hali Izerskiej
Kontynent Europa
Państwo  Czechy
 Polska
Rzeka
Długość 164,6 km
Powierzchnia zlewni 2193 km²
Średni przepływ 23,9 m³/s u ujścia
Źródło
Miejsce Góry Izerskie
zbocza Smreku
Wysokość 980 m n.p.m.
Współrzędne 50°52′57,4″N 15°17′03,8″E/50,882599 15,284400
Ujście
Recypient Łaba
Miejsce Lázně Toušeň
Wysokość 169 m n.p.m.
Współrzędne 50°10′22″N 14°42′56″E/50,172778 14,715556
Położenie na mapie Czech
Mapa lokalizacyjna Czech
źródło
źródło
ujście
ujście

Izera (cz. Jizera, niem. Iser) – rzeka w Czechach i na granicy w Polsce; prawy dopływ Łaby; długość 164 km.

Źródlisko w Górach Izerskich tworzone z wielu drobnych strumyków wypływających z południowego zbocza Smreku (cz. Smrk, niem. Tafelfichte) na wysokości 980 m n.p.m.; Izera w górnym biegu na Hali Izerskiej płynie na południowy wschód meandrującym korytem przez długi ciąg torfowisk wysokich objętych ścisłym rezerwatem przyrody Torfowiska Doliny Izery w granicach Polski oraz Rašeliniště Izery w granicach Czech. W górnym biegu na odcinku od źródła do osady Mytiný stanowi granicę polsko-czeską o długości 15 km.

Przepływa obok Jizerki i Orla gdzie znajduje się most, będący do niedawna turystycznym przejściem granicznym Orle – Jizerka. W okolicach Tanvaldu skręca na południe, później na zachód. Przepływa przez Železný Brod. Przed Skalicami skręca na południe. Mija Turnov i Mnichovo Hradiště, później Bakov nad Jizerou i Mladą Boleslav, po czym wpada do Łaby.

Niewielkie dorzecze Izery po polskiej stronie, jako jeden z niewielu obszarów kraju, obok dorzecza Dzikiej Orlicy i okolicy Okrzeszyna, należy do zlewiska Morza Północnego.

Nazwa rzeki ma rodowód celtyckiisirás znaczyło tyle, co „szybki”, „silny”, „bystry” (identyczny źródłosłów mają rzeki Isère we Francji i Izara w Niemczech)[potrzebny przypis].

Izera w znacznym stopniu zaopatruje w wodę Pragę.

Około 1926 Czesi zaplanowali i uzgodnili ze stroną niemiecką (w tym zarządem dóbr Schaffgotschów) budowę na Izerze zapory i zbiornika wodnego, który miał rozciągać się na przestrzeni 9 km od Orla aż za osadę Wielka Izera o pojemności 56 mln m³. Zapora o wysokości 50 m miała znajdować się około 500 m na południe od Orla[1].

Dopływy Izery[edytuj | edytuj kod]

lewe:

prawe:

Odcinek rzeki między Harrachovem a Kořenovem

Miasta nad Izerą[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Przemysław Wiater, Osada Szklarska Poręba – Orle w Górach Izerskich.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]


© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.