Izaak (cesarz Etiopii)

Izaak
nəgusä nägäst (król królów)
Cesarz Etiopii
Okres od 1414
do 1429
Poprzednik Teodor I
Następca Andrzej
Dane biograficzne
Dynastia salomońska
Data śmierci 1429
Przyczyna śmierci Zginął w czasie bitwy
Ojciec Dawid I

Izaak (gyyz. ይሥሓቅ, imię tronowe Gabra Masqal II ገብረ መስቀል co znaczy Sługa krzyża) – cesarz Etiopii w latach 1414-1429, drugi syn cesarza Dawida I z dynastii salomońskiej (założonej przez Jykuno Amlaka w 1270.)

Historia[edytuj | edytuj kod]

W wyniku buntu Felaszy prowadził przeciwko nim kampanię, wkraczając do zamieszkiwanej przez nich woredi Wegera. Pokonanie buntowników w Kossoge doprowadziło do zakończenia rewolty. Nie spowodowało to jednak trwałej pacyfikacji tej ludności.[1] Prowadził również działania wojskowe przeciw Szankilom,Pokonał powracającego z emigracji z Arabii Saad-ad Dina II, sułtana Ifat, co jednak nie zakończyło wojen władców etiopskich z muzułmańskimi sąsiadami.

Cesarz wysłał list do Alfonsa V Aragońskiego z propozycją sojuszu przeciw muzułmanom, wzmocnionego układami małżeńskimi. List dotarł do Hiszpanii w 1428 r., ale odpowiedź nań otrzymał dopiero następca Izaaka, Zera Jaykob – król wspominał tylko o możliwości przysłania rzemieślników, jeśli cesarz zapewniłby im bezpieczną drogę. Sam cesarz zginął w jednej z kolejnych bitew z muzułmanami. Na jego panowanie datuje się rosnące rozczłonkowanie kościoła etiopskiego.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. James Bruce, Travels to Discover the Source of the Nile.

© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.