Iwan Marczuk

Iwan Marczuk
Іван Марчук
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 12 maja 1936
Moskalówka, Polska
Narodowość ukraińska
Dziedzina sztuki malarstwo

Iwan Marczuk (ur. 12 maja 1936 we wsi Moskalówka) – współczesny malarz ukraiński, laureat Państwowej Nagrody im. Tarasa Szewczenki (1997).

Urodził się w wielodzietnej rodzinie znanego w okolicy tkacza Stefana Markijanowicza. Po zakończeniu siedmioletniej szkoły wstąpił do lwowskiej uczelni rzeźbiarstwa imienia Iwana Trusza na oddziale dekoracyjnego podpisu (1951-1956).

Po służbie w armii, kontynuował nauczanie na oddziale ceramiki lwowskiego instytutu rzeźbiarstwa (obecnie Lwowska Narodowa Akademia Sztuki), który ukończył w 1965 roku.

W latach 1965–1968 pracował w kijowskim naukowym instytucie bardzo twardych materiałów, a z czasem na kijowskim kombinacie monumentalno-dekoracyjnym sztuki[1].

W 1989 roku opuścił kraj i mieszkał kolejno w USA, Kanadzie i Australii. Po wydarzeniach 11 września 2001 roku, których był świadkiem, wrócił do Kijowa, gdzie został dobrze przyjęty.

18 lutego 2015 roku w Galerii Kordegarda w Warszawie otwarto pierwszą wystawę malarza w Polsce. Trwała do 8 marca. Pokaz zorganizowano z okazji rocznicy zakończenia wydarzeń na Majdanie[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Iwan Marczuk. Wystawa malarstwa. o.pl. [dostęp 2015-03-03].
  2. Ukraiński malarz: nawet gdy byłem za burtą pracowałem. polskieradio.pl. [dostęp 2015-03-03].

© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.