Instytut Książki

Instytut Książki – narodowa instytucja kultury otwarta 11 stycznia 2004 w Krakowie przy ul. Szczepańskiej, której powstanie zainicjował minister kultury Waldemar Dąbrowski. Jej celem jest popularyzacja książek i czytelnictwa oraz promocja polskiej literatury i języka polskiego na świecie. Od 1 kwietnia 2010 Instytut przejął wydawanie czasopism patronackich ministra kultury i dziedzictwa narodowego[1].

Do 1 kwietnia 2016 roku dyrektorem Instytutu Książki był Grzegorz Gauden[2]. 4 kwietnia 2016 na stanowisko to został powołany Dariusz Jaworski[3]. Wicedyrektorem został Krzysztof Koehler[4].

Nagroda Transatlantyk[edytuj | edytuj kod]

Od 2005 r. Instytut funduje nagrodę „Transatlantyk” w wysokości 10 tys. euro, przyznawaną wybitnym wybitnym ambasadorom literatury polskiej za granicą. Jej laureatem może zostać na przykład tłumacz, wydawca, krytyk, animator życia kulturalnego.

Po raz pierwszy nagroda została wręczona podczas Kongresu Tłumaczy Literatury Polskiej 13 maja 2005 roku w Teatrze im. Juliusza Słowackiego. Obecnie nagroda wręczana jest na przełomie maja i czerwca w Krakowie.

Dotychczasowi laureaci:

Wyboru laureata dokonuje Kapituła Nagrody, złożona z badaczy literatury, animatorów życia kulturalnego, tłumaczy oraz dyrektora Instytutu Książki.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. O nas. instytutksiazki.pl. [dostęp 2015-04-29].
  2. Komunikat. Instytut Książki. [dostęp 2016-04-02].
  3. Komunikat. Instytut Książki. [dostęp 2016-08-18].
  4. Czy wicedyrektor Instytutu Książki ośmieszył się w Londynie? Krzysztof Koehler dla Onet Kultura: uważam, że to zarzut demagogiczny. onet.pl, 27 listopada 2016. [dostęp 2016-11-28].
  5. Brytyjska tłumaczka Antonia Lloyd-Jones otrzymała nagrodę Transatlantyk, dzieje.pl [dostęp 2019-02-21] (pol.).
  6. Hendrik Lindepuu laureatem Nagrody Transatlantyk, instytutksiazki.pl [dostęp 2019-06-17] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]


© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.