Imiona perskie

Imiona perskie – rodzime imiona używane przez Persów. Najstarsze z nich, używane przez mieszkańców Starożytnej Persji i pochodzące z języka staroperskiego, były imionami królów z dynastii Achemenidów, m.in. Haxāmaniš (Achemenes), Cišpiš (Teispes), Kuruš (Cyrus I) i Dāraya-vauš (Dariusz I Wielki)[1].

Współcześnie imiona pochodzenia perskiego współistnieją w Iranie, Afganistanie i Tadżykistanie z imionami arabskimi. Niektóre (jak Dariusz czy Roksana) zyskały międzynarodową popularność i nadawane są także w Polsce.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rüdiger Schmitt: Personal names, Iranian: Achaemenid period (ang.). www.iranicaonline.org, 2005. [dostęp 2019-12-27].

© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.