Imię literackie

Kopciuszek przymierza zgubiony pantofelek
Calineczka – ilustracja Vilhelma Pedersena do jednego z pierwszych wydań baśni

Imię literackieimię, które z reguły po raz pierwszy pojawia się w dziele literackim i zostało wymyślone przez autora tego dzieła. Nazwa imię literackie może odnosić się także do imion występujących tylko w baśniach, bajkach, podaniach i legendach.

Często imię tego typu tworzone jest na podstawie analogii, w oparciu o już istniejące imiona bądź nazwy przedmiotów, zwierząt, roślin (np. Dąb), charakterystycznych cech lub wyglądu bohatera (np. Kopciuszek) lub poprzez złożenie kilku imion (np. Polianna) albo stanowi złożenie kilku wyrazów najlepiej określających bohatera (np. Waligóra i Wyrwidąb).

Imię literackie może też powstać nie w wyniku działania autora dzieła ale jego tłumacza i być luźno związanym z oryginałem. Na przykład Piętaszek, jeden z głównych bohaterów Przypadków Robinsona Kruzoe w angielskim oryginale miał na imię Friday, czyli Piątek.

Czasami imiona te stają się na tyle popularne, że rodzice zaczynają nadawać je swoim dzieciom, np. imię Grażyna wymyślone przez Adama Mickiewicza dla tytułowej bohaterki jego poematu, czy Kordian imię tytułowego bohatera dramatu Juliusza Słowackiego.

Przykłady imion literackich[edytuj | edytuj kod]

(w nawiasie podano autorów, którzy pierwsi użyli danego imienia, w swoim utworze literackim)

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]


© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.