II bitwa pod Oporto

II bitwa pod Oporto
Wojna na Półwyspie Iberyjskim
Ilustracja
Rekonstrukcja bitwy w 2009
Czas 12 maja 1809
Miejsce Oporto na północy Portugalii
Wynik zwycięstwo Brytyjczyków
Strony konfliktu
Cesarstwo Francuskie Wielka Brytania
Dowódcy
marsz. Nicolas Jean de Dieu Soult
marsz. Victor
gen. Wellington
Siły
12 000 17 000
Straty
300 zabitych i rannych
1800 jeńców
121
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
miejsce bitwy
miejsce bitwy
41,149444°N 8,610833°W/41,149444 -8,610833
Wojna na Półwyspie Iberyjskim (1807–1814)

Dos de MayoEl BrucCabezónSaragossa (1808)WalencjaMedina del Rio SecoBailénBrilosRoliçaVimeiroPancorboValmasedaBurgosGamonalEspinozaTudelaSomosierraSahagúnBenaventeSaragossa (1809)YevenesCiudad RealCacabelosLa CorunaTalaveraAlmonacidGirona (1809)OcañaAlba de TormesFuengirolaCôaAlmeidaBuçacoPombalGeboraFuentes de OñoroBadajozAlbueraSalamankaVitoriaSan SebastiánNivelleNiveOrthezTuluza

II bitwa pod Oporto – jedna z bitew podczas wojen napoleońskich na Półwyspie Iberyjskim między oddziałami brytyjskimi i francuskimi, zakończona zwycięstwem tych pierwszych.

W kwietniu 1809 roku do Lizbony przybył Wellington, w celu objęcia dowództwa nad oddziałami brytyjskimi w Portugalii. Wkrótce wyruszył na północ w celu zmierzenia się z armią francuską dowodzoną przez marsz. Soulta. 8 maja doszło do starć awangard obu armii, zwycięskich dla Brytyjczyków, którzy w pogoni za wycofującymi się oddziałami francuskimi dotarli aż do rzeki Duero. Na przeciwległym jej brzegu, w mieście Oporto rozlokowały się oddziały Soulta.

Do bitwy doszło 12 maja. Brytyjczycy wykorzystali warunki naturalne. Rzeka Duero kilka kilometrów na wschód od Oporto tworzy załom, tak, że jej brzegi w tym miejscu nie są widoczne z miasta. Natomiast bezpośrednio przy Oporto, tuż przy północnym brzegu rzeki, ulokowane jest seminarium duchowne, które zapewniało osłonę przeprawiającym się oddziałom. Przy pomocy miejscowej ludności brytyjski oddział w liczbie 600 żołnierzy przeprawił się przez rzekę i rozlokował się na terenie seminarium. Wysłane przeciwko Anglikom 3 bataliony francuskie pod dowództwem gen. Maximiliena Foya zostały szybko pozbawione wsparcia artylerii, która została uciszona przez działa angielskie rozlokowane w klasztorze Sarei na przeciwległym brzegu Duero, wskutek czego atak francuski załamał się. Foy został ranny, podobnie zresztą jak angielski gen. Edward Paget. Francuzi zaczęli się wycofywać, tymczasem Anglicy przeprawili już swe główne siły i rozpoczęli pościg za Francuzami. Oddziały brytyjskie doścignęły francuską ariergardę pod Salamonde. W tej sytuacji Soult zniszczył swą artylerię i uciekł do Hiszpanii.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. J. Sutherland, Bitwy epoki napoleońskiej, Warszawa 2005, Oficyna Wyd. Alma-Press.

© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.