Hiszpańska Biblioteka Narodowa

Hiszpańska Biblioteka Narodowa (Biblioteca Nacional de España) – największa biblioteka w Hiszpanii i jedną z największych na świecie. Znajduje się w Madrycie, a dokładnie przy Paseo de Recoletos.

Obecnie[edytuj | edytuj kod]

Od 2013 roku dyrektorem biblioteki jest Ana Santos Aramburo.

Misją biblioteki jest konserwowanie, zarządzanie i rozpowszechnianie hiszpańskiego dziedzictwa bibliograficznego stworzonego we wszystkich mediach, przyczyniając się w ten sposób do przekształcania informacji w wiedzę i działając jako centrum informacyjne i usługowe, zdolne do zaspokojenia wymagań społeczności naukowej i rozpowszechniania wiedzy o Hiszpanii.

Jest najwyższą hiszpańską instytucją biblioteczną i jest szefem hiszpańskiego systemu bibliotecznego.

SFERY DZIAŁALNOŚCI:

Społeczeństwo: biblioteka powinna stanowić wiodące centrum sztuki i kultury, zapewniając miejsce, w którym wszyscy obywatele tego kraju będą mogli uczestniczyć w wydarzeniach, które ich interesują.

Czytelnicy: biblioteka powinna oferować czytelnikom usługi, które spełniają ich wymagania i zapewniają dostęp do swoich zbiorów, dostarczając kompleksowych informacji o wszystkich swoich archiwach.

Badania: biblioteka powinna zintensyfikować swoją rolę dostawcy specjalistycznych usług informacyjnych i zasobów niezbędnych do badań i innowacji technologicznych.

Kolekcje: biblioteka powinna efektywnie zarządzać swoimi zbiorami poprzez program rozwoju, który zapewnia jakość, aktualność i aktualność zasobów.

Współpraca: powinna stanowić ważny punkt odniesienia dla informatyków oraz bibliotek hiszpańskich i latynoamerykańskich.

Innowacje: biblioteka powinna wzmocnić swoje zaangażowanie w innowacje i rozwój, takie jak projekty cyfrowe, projekty komunikacyjne itp., Podejmowane zarówno w skali krajowej, jak i międzynarodowej.

Zarządzanie i organizacja: biblioteka powinna zarządzać przydzielonymi mu zasobami wydajnie i efektywnie w ramach parametrów określonych przez najlepszą praktykę oraz z celami ciągłego doskonalenia i doskonalenia usług użytkowników.

Biblioteka Narodowa Hiszpanii ma wśród swoich celów i funkcji promocję badań. Z tego powodu w 2002 r. utworzono "Nagrodę Bibliograficzną Biblioteki Narodowej", której celem jest wyróżnienie najlepszych prac z zakresu bibliografii hiszpańskojęzycznej w dowolnym jej aspekcie.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Biblioteka została ufundowana przez Filipa V w 1712 roku. Najpierw istniała jako biblioteka publiczna, ale w 1836 roku własność została przekazana Ministerstwu Zarządzania (Ministerio de la Gobernación). W tym samym czasie została przemianowana na bibliotekę narodową.

Philip V stworzył bibliotekę, aby zachęcić swoich poddanych do nauki oraz zgromadzić biblioteki szlachty, która uciekła z kraju po walce z Karolem Austriackim.

Fakty z działalności biblioteki

1943 Powstaje Narodowe Archiwum Prasowe, otwarte dla publiczności w 1949 roku.

1996 Pierwsza strona internetowa BNE zaczyna działać 3 maja.

2007 Zostaje uruchomiona Elektroniczna Biblioteka Periodyków (Hemeroteca Digital) i Hiszpańska Biblioteka Cyfrowa.

Zbiory[edytuj | edytuj kod]

Kolekcja składa się z ponad 26 000 000 pozycji, w tym:

  • 15 000 000 książek i innych materiałów drukowanych
  • 4 500 000 materiałów graficznych
  • 600 000 nagrań dźwiękowych
  • 510 000 wyników muzycznych
  • 500 000 mikrofilmów
  • 500 000 map
  • 143 000 gazet i seriali
  • 90 000 audiowizualnych
  • 90 000 dokumentów elektronicznych
  • 30 000 rękopisów.

Dział Rękopisów i Rzadkich Książek biblioteka przechowuje najcenniejsze starodruki i zbiory rękopiśmienne w krajach hiszpańskojęzycznych (w tym kodeksy średniowieczne, arabskie i greckie, najbardziej znaczącą kolekcję inkunabułów w Hiszpanii, książki i dokumenty wydane w latach 1500-1830, manuskrypty dzieł dramatycznych, autografy, osobiste archiwa oraz dokumenty historyczne i genealogiczne). Większość z tych materiałów została już skatalogowana, jednak nie wszystkie są dostępne w katalogu online.


Bibliografia[edytuj | edytuj kod]


Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]


© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.