Historia mego wieku i ludzi, z którymi żyłem

Historia mego wieku i ludzi, z którymi żyłem
Autor Franciszek Karpiński
Typ utworu pamiętnik
Data powstania 1801–1822
Wydanie oryginalne
Język polski
Data wydania 1844

Historia mego wieku i ludzi, z którymi żyłempamiętnik Franciszka Karpińskiego pisany w latach 1801–1822.

Pierwsza publikacja pamiętnika miała miejsce w 1844, zaś ostateczna redakcja ukazała się w 1897. Pamiętnik ma charakter autobiografii pokazującej duchowy i artystyczny portret pisarza. Taki typ pamiętnikarstwa, odwołujący się do Wyznań Jana Jakuba Rousseau, Podróży sentymentalnej Laurence'a Sterne'a i powieści edukacyjnej, nie był wcześniej obecny w literaturze polskiej. Autor kreuje w pamiętniku swój wizerunek jako osoby cnotliwej i wrażliwej, dokonuje też jednak psychologicznej samooceny i subiektywnej oceny innych ludzi i wydarzeń. Przedstawia także życie prowincjonalnej szlachty i środowisk stołecznych. W tok wspomnień wplecione są humorystyczne anegdoty oraz sentencje i wskazówki moralne.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Teresa Kostkiewiczowa: Oświecenie. Słownik literatury polskiej. Gdańsk: słowo / obraz terytoria; Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe, 2007, s. 61. ISBN 978-83-7420-092-9.

© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.