Herb województwa małopolskiego

Herb województwa małopolskiego

Herb województwa małopolskiego – symbol województwa małopolskiego. Herb województwa małopolskiego to w polu czerwonym ukoronowany orzeł biały ze złotą przepaską zakończoną trójliściem przez skrzydła, takimże dziobem, językiem i szponami. Korona na głowie orła: gotycka, otwarta.

Herb został ustanowiony uchwałą sejmiku w dniu 24 maja 1999 r.[1]

Autorami herbu są dr hab. Wojciech Drelicharz i dr hab. Zenon Piech z Zakładu Nauk Pomocniczych Historii UJ. Opracowanie plastyczne wykonała Barbara Widłak.

Herb ten nawiązuje do herbu województwa krakowskiego I Rzeczypospolitej, który powstał już za czasów Kazimierza III Wielkiego w XIV wieku. Stylizacja orła nawiązuje do formy renesansowej, kiedy zaczęto odróżniać herb województwa od państwowego.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]


© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.