Herb województwa łódzkiego

Herb województwa łódzkiego
Herb województwa łódzkiego II Rzeczypospolitej

Herb województwa łódzkiego – symbol województwa łódzkiego. Herb województwa łódzkiego to tarcza trójdzielna w słup. W polu pierwszym złotym od głowicy umieszczony jest połulew czerwony, w polu drugim czerwonym od głowicy zwrócone ku sobie: połuorzeł srebrny i połuorzeł czarny, od podstawy – orzeł czarny niekoronowany z majuskułową złotą literą R na piersi, w polu trzecim złotym od głowicy: połulew czerwony. Na głowy hybryd heraldycznych nałożone są złote korony. Szpony i dzioby orłów złote, języki lwów czerwone.

Herb został ustanowiony uchwałą sejmiku w dniu 25 czerwca 2002 r.[1]

Symbolika[edytuj | edytuj kod]

Autorem projektu jest dr Marek Adamczewski z Uniwersytetu Łódzkiego. Projekt ten nawiązuje do historycznej przynależności ziem składowych województwa. W nietypowym układzie heraldycznym (pasy barwne zamiast podziału tarczy) przedstawia aż 2 hybrydy kujawskie (herb Piastów z linii kujawskiej – połuorzeł-połulew). Wystąpiły one tu w dwóch odmianach barwnych, nawiązujących do dawnych herbów ziemskich województw sieradzkiego i łęczyckiego oraz dodatkowo czarnego nieukoronowanego orła z literą R na piersi (XVI-wieczne godło województwa rawskiego na Mazowszu, w znacznej części należącej dziś do województwa łódzkiego).

Autor projektu celowo ograniczył się do najważniejszych historycznych elementów składowych obecnego województwa łódzkiego, wyraźnie je różnicując (herb rawski jest w mniej zaszczytnym miejscu niż 2 hybrydy kujawskie – sieradzka i łęczycka). Uniknął klasycznego podziału tarczy, obcego polskiej heraldyce ziemskiej, oprócz ziemi sandomierskiej. Pominięte zostały mniej znaczące terytorialnie składniki obecnego województwa, np. herb wieluński i sandomierski. Zastosowany barwny pas nawiązuje do staropolskiej tradycji różnicowania barw hybryd kujawskich dla 4 województw kujawskich i środkowopolskich. Chodziło oczywiście o zachowanie czytelności tej nowej kreacji heraldycznej.

Nie ma tu także bezpośredniego nawiązania do godła miejskiego Łodzi. Tylko żółto-czerwone barwy pasów oraz nowoczesna, XX-wieczna stylizacja zwierząt heraldycznych wskazują na rolę miasta Łodzi oraz czasy jej największej świetności jako ośrodka przemysłowego i stolicy województwa (od 1919 r.).

Projekt herbu w II Rzeczypospolitej[edytuj | edytuj kod]

Projekt herbu województwa łódzkiego z 1928 r. zawierał na tarczy czwórdzielnej w krzyż historyczne herby województw łęczyckiego, sieradzkiego, kaliskiego i ziemi wieluńskiej. "Tarcza dwudzielna – w polu górnym prawym dwudzielnym, ze strony prawej, pół lwa czerwonego na białym polu, ze strony lewej, pół orła białego na czerwonym polu, korona złota obydwie głowy tych zwierząt opasuje. W polu górnym lewym żubrza głowa, między której rogami korona, pierścień przez nozdrza jej, pole wszystko szachowane białe i czerwone. W polu dolnym prawym baranek z chorągiewką i z kielichem w czerwonym polu. W polu dolnym lewym dwudzielnym ze strony prawej pół lwa czerwonego w polu złotym, ze strony lewej pół orła czarnego w polu czerwonym, korona złota obydwie głowy tych zwierząt opasuje."[2]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Uchwała Nr XLIV/514/2002 Sejmiku Województwa Łódzkiego z dnia 25 czerwca 2002 r. w sprawie ustanowienia herbu, flagi i pieczęci oraz innych insygniów Województwa Łódzkiego (Dz. Urz. woj. łódzkiego z 2002 r. Nr 183, poz. 2577)
  2. Projekt Rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie nadania herbów województwom, AAN, PRM 59-10, s. 18-21

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]


© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.