Herb Chile

Herb Chile
Ilustracja
Warianty
Ilustracja
Herb z 1812 roku
Ilustracja
Herb z 1818 roku
Informacje
Wprowadzono 1834
Dewiza Por la Razón o la Fuerza

Herb Chile – Jeden z symboli Chile.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Obecny herb został zaprojektowany w 1834 roku przez angielskiego artystę Charlesa Wooda Taylora. Tarcza herbowa została podzielona na dwie części - górną niebieską i dolną czerwoną. Na środku znajduje się biała pięcioramienna gwiazda. Tarcza podtrzymywana jest przez kondora - najbardziej znaczącego ptaka andyjskiego i huemala - najrzadszego ssaka w Chile[1]. Herb zwieńczony jest trzema piórami - białym, niebieskim i czerwonym, które nosili pierwsi prezydenci republiki na swoich kapeluszach. Na dole umieszczono wstęgę z mottem narodowym: Por la Razón o la Fuerza (hiszp. Rozumem albo siłą).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy herb Chile został przyjęty w 1812 roku. Przedstawiał on kolumnę (symbolizującą drzewo wolności) zwieńczoną globem ziemskim nad czym znajdowały się skrzyżowane szponton i gałązka oliwna. Wyżej umieszczono białą pięcioramienną gwiazdę i dewizę Post tenebras lux (łac. Po ciemnościach - światło). Po bokach kolumny umieszczono parę Indian, poniżej zaś motto:Aut cociliis aut ense (łac. Radą lub szpadą). Po okresie okupacji hiszpańskiej i wyzwoleniu Chile przez wojska San Martina i O’Higginsa 23 września 1819 roku przyjęto nowy herb. Przedstawiał on kolumnę wolności zwieńczoną globem ziemskim na ciemnoniebieskiej owalnej tarczy. Nad kolumną umieszczono białą wstęgę z napisem Libertad (hiszp. Wolność) i białą gwiazdę pięcioramienną (symbolizującą stolice kraju - Santiago). Po bokach kolumny umieszczono dwie identyczne gwiazdy (symbolizujące Concepcion i Coquimbo). Tarcza była otoczona gałązkami wawrzynu i panopliami. W herbie wielkim umieszczono dodatkowo Indianina, kajmana amerykańskiego i róg obfitości. 26 czerwca 1834 roku wprowadzono obecny herb zaprojektowany przez brytyjskiego artystę Carlosa Wood Taylora. W 1920 roku do herbu oficjalnie włączono dewizę Por la razón o la fuerza. Artykuł 6 Ustawy o bezpieczeństwie państwa penalizuje publiczne znieważanie symboli państwowych, w tym herbu.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Jerzy Wrona, Ssaki (2). Zwierzęta na flagach i w herbach państw, „Aura” (nr 12), 2005, s. 32-33.

© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.