Henryk Reuss von Plauen

Henryk Reuss von Plauen
Ilustracja
Wizerunek herbu
Herb wielkiego mistrza Heinricha Reuß von Plauena
wielki mistrz zakonu krzyżackiego
Okres od 1469
do 1470
Poprzednik Ludwig von Erlichshausen
Następca Henryk VII Reffle von Richtenberg
Dane biograficzne
Data śmierci 1470

Henryk Reuss von Plauen (niem. Heinrich Reuß von Plauen, zm. w 1470 w Morągu) – wielki mistrz zakonu krzyżackiego w latach 1469–1470. Pierwszy wielki mistrz, składający hołd lenny królowi Polski.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Pochodził z Turyngii z bardzo rozgałęzionej rodziny von Plauen. Był siostrzeńcem Ludwika von Erlichshausena. Do zakonu krzyżackiego wstąpił w młodym wieku. Początkowo był bratem w jednym z domów zakonnych w Niemczech. Do Prus przybył w latach 20. XV wieku. Objął tam funkcję wójta tczewskiego.

W 1433 roku został komturem Bałgi, w 1440 wójtem Natangii. Od 1441 roku pełnił urząd wielkiego szpitalnika i komtura elbląskiego. Jako siostrzeniec wielkiego mistrza szybko zdobywał wpływy i pozycję. Faktycznie to on był zwierzchnikiem zakonu krzyżackiego w czasach Ludwika von Erlichshausena.

W trakcie wojny trzynastoletniej objął dowództwo nad armią i wsławił się odbiciem z rąk Związku Pruskiego Königsberga i Prus Dolnych[1]. Po pokoju toruńskim 1466 roku został komturem pasłęckim. Po śmierci wuja w 1467 objął namiestnictwo nad zakonem. Osiadł w Morągu i oczekiwał na dalsze posunięcia króla polskiego, zwlekając z zebraniem krzyżackiej kapituły generalnej. Naciskany przez Kazimierza IV Jagiellończyka zwołał ją do Królewca w 1469 roku.

Jego wybór na wielkiego mistrza był tylko formalnością, 17 października 1469 roku dostojnicy zakonni jednogłośnie obrali go zwierzchnikiem zakonu. Niezwłocznie po wyborze udał się na sejm do Piotrkowa, gdzie 1 grudnia 1469 złożył hołd lenny przed królem polskim. W drodze powrotnej z Polski do Prus zaniemógł i doznał paraliżu, który uniemożliwił mu dalszą podróż. Zmarł na zamku w Morągu 2 stycznia 1470. Pochowany został w katedrze w Królewcu.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Koordynator, Reuss von Plauen Henryk – Wielki Mistrz Krzyżacki, www.dawnytczew.pl [dostęp 2018-02-13] [zarchiwizowane z adresu 2018-06-12] (pol.).


Poprzednik
Ludwig von Erlichshausen
Template - Grand Master of the Teutonic Order.svg Wielki mistrz zakonu krzyżackiego
1467–1470
Template - Grand Master of the Teutonic Order.svg Następca
Henryk Reffle von Richtenberg

© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.