Henryk Jarosław Clam-Martinic

Henryk Jarosław Clam-Martinic
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 15 czerwca 1826
Sankt Georgen
Data i miejsce śmierci 5 czerwca 1887
Praga
Zawód, zajęcie prawnik
Odznaczenia
Order Korony Żelaznej III klasy (Austro-Węgry)

Henryk Jarosław Clam-Martinic (ur. 15 czerwca 1826 w Sankt Georgen, zm. 5 czerwca 1887 w Pradze) – prawnik, urzędnik, szambelan CK monarchii.

Był synem austriackiego generała Karla Josefa Nepomucena, hrabiego Clama-Martina (1792-1840). Po studiach prawniczych rozpoczął pracę jako starszy urzędnik administracji państwowej w Melniku i w Budapeszcie. Następnie został gubernatorem w Krakowie i Prezydentem Galicji Zachodniej. W maju 1857 otrzymał tytuł honorowego obywatela miasta Krakowa[1]. Od 1860 poświęcił się wyłącznie polityce i został przywódcą czeskiej arystokracji. Dostrzegł rozwiązanie problemu narodowościowego monarchii jedynie w "zachowaniu polityczno-historycznych indywidualności" koronnych po 1879 został wybrany na zastępcę przewodniczącego czeskich posłów w Radzie Państwa[2]. Odznaczony Orderem Korony Żelaznej III klasy[3]

Jego bratanek Heinrich Clam-Martinic był również politykiem i premierem Austrii.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]


© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.