Heizei

Heizei
Imię japońskie
Kanji 平城天皇
Transkrypcja Hepburna Heizei tennō lub Heijō tennō
Cesarz Japonii
Okres od 806
do 809
Poprzednik Kammu
Następca Saga
Dane biograficzne
Data urodzenia 774
Data śmierci 824
Ojciec Kammu
Rodzeństwo Saga

Cesarz Heizei (jap. 平城天皇 Heizei tennō lub Heijō tennō, 774-824) – 51. cesarz Japonii ery Heian[1], według tradycyjnego porządku dziedziczenia[2].

Przed wstąpieniem na tron nosił imię Ate (książę Ate (jap. 安殿 親王 Ate-shinnō). Był najstarszym synem cesarza Kammu i bratem cesarza Saga[3].

Heizei panował w latach 806-809[4].

Ze względu na zły stan zdrowia, który nie pozwalał mu na wypełnianie ceremonialnych obowiązków cesarskich, abdykował w 809 r. na korzyść swojego młodszego brata – księcia Kamino – znanego później jako cesarz Saga.

Poprawa stanu zdrowia sprawiła, że chciał ponownie uczestniczyć w rządzeniu państwem. Poparty przez członków rodu Fujiwara osiadł w Narze – dawnej stolicy, gdzie próbował uzyskać poparcie starych rodów niezadowolonych z przeniesienia stolicy do Heian-kyō. W 810 r. wydał dekret nakazujący przeniesienie stolicy z powrotem do Nary, czym naraził się na natychmiastową reakcję cesarza Saga. Po konflikcie zbrojnym z bratem wycofał się z życia politycznego i przyjął święcenia mnisze.

Mauzoleum cesarza Heizei znajduje się w Nara. Nazywa się ono Yamamomo-no misasagi[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Kunaichō: 平城天皇 (51)
  2. Titsingh, Isaac. (1834). Annales des empereurs du japon, pp. 96-97; Brown, Delmer et al. (1979). Gukanshō, pp. 279-280.
  3. Brown, p. 279; Titsingh, p. 96.
  4. Titsingh, p. 96; Alexandrowicz, Jerzy et al. (1902). "Japonia," Wielka encyklopedya powszechna ilustrowana, Vol. 31, p. 625.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]


© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.