Hayao Miyazaki

Hayao Miyazaki
宮崎 駿
Ilustracja
Prawdziwe imię i nazwisko Hayao Miyazaki
Data i miejsce urodzenia 5 stycznia 1941
Tokio
Zawód reżyser
scenarzysta
mangaka
Lata aktywności od 1963
Hayao Miyazaki na San Diego Comic-Con 2009

Hayao Miyazaki (jap. 宮崎 駿 Miyazaki Hayao, ur. 5 stycznia 1941) – japoński reżyser filmów anime, rysownik i twórca komiksów (mangaka).

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w tokijskiej dzielnicy Bunkyō, w jej części o nazwie Akebono. Jego ojcem był Katsuji Miyazaki (1915-1993), dyrektor fabryki Miyazaki, produkującej części do samolotów wojskowych, m.in. do myśliwców „Zero”. Jego matka (1912-1983) była surową intelektualistką – jej syn Shirō stwierdził, że Dola w filmie Laputa – podniebny zamek przypomina mu jego matkę pod względem charakteru. Hayao ma trzech braci: najstarszego Aratę (ur. 1939), Yutakę (ur. 1944) i najmłodszego Shirō[1].

Edukacja[edytuj | edytuj kod]

W 1947 r. Hayao rozpoczął naukę w szkole podstawowej w Utsunomiya, stolicy prefektury Tochigi. Pozostał tam do trzeciej klasy, kiedy jego rodzina powróciła do tokijskiej dzielnicy Suginami. Uczęszczał tam do Omiya Suginami Elementary School, a następnie w piątej klasie został przeniesiony do nowo wybudowanej Eifuku Elementary School[2].

W tym czasie jego matka chorowała na gruźlicę, przykuta do łóżka od 1947 do 1955 roku. Pierwsze lata choroby spędziła w szpitalu. Film Mój sąsiad Totoro jest hołdem złożonym jego matce.

W latach 1953-1958, Miyazaki uczęszczał kolejno do Omiya Junior High Shool (niższej szkoły średniej) i Toyotama High School (wyższej szkoły średniej). W trzeciej klasie zobaczył pierwszy kolorowy film anime pt.: Hakuja den i zaczął się interesować tym rodzajem sztuki. Postanowił zostać rysownikiem komiksów. Dotychczas rysował tylko samoloty i statki, nie potrafił natomiast malować ludzi.

W 1959 r. dostał się na Uniwersytet Gakushuin, który ukończył w 1963 r., uzyskując stopnie w naukach politycznych i ekonomii. Na uczelni przyłączył się do młodzieżowego klubu naukowo-literackiego, który był odpowiednikiem obecnych stowarzyszeń wielbicieli komiksów[3].

Praca[edytuj | edytuj kod]

W 1963 roku, Hayao ukończył naukę na Uniwersytecie Gakushuin i znalazł pracę w Tōei Dōga, zajmującej się animacjami. Po trzymiesięcznym treningu mógł zabrać się za swoje pierwsze przedsięwzięcie – Wanwan chūshingura – po którym został przeniesiony do pracy nad pierwszym animowanym serialem telewizyjnym, Wolf Boy Ken. Hayao mieszkał wówczas w dzielnicy Nerima.

W 1964 roku Hayao został głównym sekretarzem związku robotniczego Tōei Dōga (Isao Takahata był wiceprezesem). W tym czasie zaczął spotykać się ze swoją współpracownicą, Akemi Ōta.

Jesienią 1965 roku Hayao zaczął pomagać Takahacie, który przyłączył się do zespołu pracującego nad Taiyō no ōji: Horusu no daibōken. Sądząc, że jest to ostatnia szansa do prac nad tego typu filmem długometrażowym, zanim zostanie on przejęty przez telewizję, Hayao zawarł porozumienie z Takahatą (reżyserem) i Yasuo Otsuka (nadzorcą animacji), że będą pracować razem, dopóki nie ukończą filmu.

Rodzina[edytuj | edytuj kod]

Hayao i Akemi Ōta (pracowała jako główny animator) pobrali się w październiku. Nowożeńcy przenieśli się do Higashi-Murayama (Tokio).

Prace nad Taiyō no ōji: Horusu no daibōken zostały ukończone w 1968 roku. W tym czasie Akemi pracowała nad długometrażowym filmem Puss in Boots, przy którym Hayao był głównym animatorem. Pierwszy syn Akemi i Hayao urodził się w styczniu 1967 roku.

W 1969 roku Akemi wsparła kolejny film, w którym Hayao był głównym animatorem – Sora tobu yūreisen.

Ich drugi syn urodził się w kwietniu 1969 roku.

Nowe wyzwania[edytuj | edytuj kod]

W 1971 roku Hayao odszedł od Tōei Dōga i przeszedł wraz z Takahatą i Yōichim Kotabe do A-pro.

W lipcu 1973 roku zespół Miyazaki/Takahata/Otabe odszedł od A-pro i przeszedł do Zuiyo Pictures. W sierpniu Hayao poleciał do Szwajcarii w poszukiwaniu inspiracji do produkcji Arupusu no shōjo Haiji.

W 1975 roku Hayao wyjechał w poszukiwaniu scenerii, tym razem do Argentyny – w celu przygotowania Haha wo tazunete sanzenri.

W 1980 roku został głównym instruktorem dla nowych animatorów w Telecom. Zarządzał wtedy pracami nad 145. i 155. odcinkiem serialu telewizyjnego Lupin III pod pseudonimem jego firmy – Telecom.

Prace nad filmem Nausicaä z Doliny Wiatru rozpoczęły się w 1983. W maju Takahata został producentem filmowym, Topcraft zostało wybrane na miejsce powstania filmu. Najmłodszy brat Hayao, Shirō pracował dla Hakuhōdo (drugiej co do wielkości agencji reklamowej w Japonii), tak więc fakt współpracy Hakuhōdo i Tokumy nad owym przedsięwzięciem nie wydaje się zaskakujący. W sierpniu zmarła matka Hayao, miała 71 lat. Prace nad Nausicą zostały rozpoczęte w następnym miesiącu.

Własne studio[edytuj | edytuj kod]

W kwietniu 1984 roku Miyazaki, Takahata i Suzuki założyli własne studio w Suginami-ku w Tokio.

Każdy kolejny film, według słów Miyazakiego, jest jego ostatnim (po Księżniczce Mononoke). Fani na całym świecie mają nadzieję, że twórca będzie ciągle wracał do prac nad kolejnymi animacjami.

Miyazaki dzisiaj[edytuj | edytuj kod]

Jeden z najnowszych filmów Hayao Miyazakiego to Zrywa się wiatr (jap. 風立ちぬ Kaze tachinu)[4], opowiadający historię japońskiego inżyniera Jirō Horikoshiego[4], projektanta Mitsubishi A5M i jego następcy Mitsubishi A6M „Zero” – samolotów wykorzystywanych przez lotnictwo floty japońskiej w walkach podczas II wojny światowej. Nominowany do Oscara w kategorii najlepszy film animowany oraz najlepiej zarabiający film roku 2013 w Japonii (przyniósł dochód rzędu 11,6 miliarda jenów)[5]. Miał swoją premierę 20 lipca 2013 r. (polska premiera była zaplanowana na 29 sierpnia 2014 r.[6]).

Miał być to ostatni film Hayao Miyazakiego, ale w 2015 reżyser na prośbę fanów zaczął pracę nad nowym (krótkometrażowym) filmem, Boro The Caterpillar[7]. Film miał premierę w marcu 2018 roku[8].

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Produkcje Studia Ghibli, reżyserowane przez Hayao Miyazakiego:

Nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Hayao Miyazaki Biography (ang.). nausicaa.net. [dostęp 2013-10-11].
  2. Hayao Miyazaki (ang.). CBS Interactive Inc, 2015. [dostęp 2015-05-08].
  3. Steven Feldman: Hayao Miyazaki Biography (ang.). [dostęp 2015-05-08].
  4. a b recenzja Kaze tachinu na Tanuki.pl. [dostęp 2014-08-23].
  5. JAPAN'S TOP 10 FILMS 2013 (ang.). [dostęp 2014-08-23].
  6. „Zrywa się wiatr”- przedpremierowy pokaz w kinie Nowe Horyzonty. [dostęp 2014-08-23].
  7. Hayao Miyazaki out of retirement for new film, Boro The Caterpillar. [dostęp 2017-02-27].
  8. Boro the Caterpillar. [dostęp 2020-04-16].
  9. The Asahi Prize, Asahi Shimbun [dostęp 2020-03-25] (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]


© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.