Hala Skupniowa

Skupniów Upłaz od strony Boczania
Olczyska Polana

Hala Skupniowa – dawna hala pasterska w Tatrach. Później podzieliła się na dwie hale: Halę Olczysko i Halę Kopieniec.

Pierwotnie Hala Skupniowa obejmowała obszary pomiędzy zboczami Skupniowego Upłazu, Boczania i Nosala, niemal całą Dolinę Olczyską (z wyjątkiem najwyższej jej części zajmowanej przez Halę Królową) oraz reglowe wzniesienia: Wielki Kopieniec, Mały Kopieniec i Kotlinowy Wierch wraz z położonymi wokół tych szczytów obszarami. Do hali należały polany: Szałasiska położone po północnej stronie Wielkiego Kopieńca, Sucha Dolina pomiędzy Wielkim i Małym Kopieńcem, polana Kopieniec znajdująca się po wschodniej stronie Wielkiego Kopieńca oraz Olczyska Polana w Dolinie Olczyskiej. Na polanie Kopieniec oraz na Olczyskiej Polanie stały szałasy i inne zabudowania pasterskie.

Łączna powierzchnia hali w 1960 r. (podzielona już wtedy była na hale Kopieniec i Olczysko) wynosiła 71,22 ha, w tym pastwiska stanowiły 10,0 ha, halizny 10,4 ha, lasy 36,6 ha, a nieużytki 14,2 ha. Polany były koszone, właściwe tereny wypasowe stanowiły ich obrzeża, zbocza gór, halizny i lasy serwitutowe. Halom tym przypisany był bowiem olbrzymi serwitut w otaczających je lasach, który wynosił aż 514,38 ha. Łączny wypas w 1960 r. w przeliczeniu na owce wynosił na obydwu tych halach 542 sztuki.

 Zobacz też: Hale tatrzańskie.

Szlaki turystyczne[edytuj | edytuj kod]

szlak turystyczny zielony – zielony z Toporowej Cyrhli przez Kopieniec Wielki i Dolinę Olczyską do Jaszczurówki. Na Polanie Kopieniec szlak rozgałęzia się; jedna jego nitka prowadzi przez szczyt Kopieńca, druga omija go prowadząc przez płaską Polanę Kopieniec. Przed wejściem do Doliny Olczyskiej obydwie nitki szlaku łączą się znowu.
  • Czas przejścia z Toporowej Cyrhli na wierzchołek Kopieńca: 1:10 h, ↓ 1 h
  • Czas przejścia z Kopieńca do Jaszczurówki: 1:20 h, ↑ 1:40 h
szlak turystyczny żółty – żółty z Polany Olczyskiej na Nosalową Przełęcz. Czas przejścia: 30 min, ↓ 25 min
szlak turystyczny niebieski – niebieski z Kuźnic przez Boczań, wschodnią stroną grzbietu Skupniowego Upłazu, przez Przełęcz między Kopami i dalej przez Królową Rówień na Halę Gąsienicową. Czas przejścia z Kuźnic do schroniska „Murowaniec”: 2 h, ↓ 1:35 h

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Władysław Szafer: Tatrzański Park Narodowy. Zakład Ochrony Przyrody PAN, 1962.
  2. Tatry polskie. Mapa turystyczna 1:20 000. Piwniczna: Agencja Wyd. „WiT” s.c., 2006. ISBN 83-89580-00-4.
  3. Zofia Radwańska-Paryska, Witold Henryk Paryski: Wielka encyklopedia tatrzańska. Poronin: Wyd. Górskie, 2004. ISBN 83-7104-009-1.

© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.